Enfes tatlıların gözde adresi Mahizer’in şefi Mehmet Emişen’den “Güllaç” tarifi

Bugün Türkiye’nin gastronomi alanında parlayan yıldızı Mahizer’i ziyaret ettik. Hem hızla büyüyen Mahizer markasını daha yakından tanıdık, hem de deneyimli ustabaşı ve üretim sorumlusu, Gaziantepli Mehmet Emişen’den sizler için güllaç yapımının inceliklerini öğrendik.  

Ramazan döneminde ziyaret ettiğimiz Mahizer’de, markanın ustabaşı Gaziantepli Mehmet Emişen ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Mahizer’in en önemli özelliklerinin; en iyi hammadde, en iyi ustalık ve en iyi ekipman olduğunu belirten Emişen sohbetin ardından okuyucularımız için ramazan ayının gözde tatlısı güllaç yapımının inceliklerini anlattı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Meslek hayatıma Gaziantep Güllüoğlu’nda başladım. 1983 yılında 5 yıllık çalışmanın ardından İnallar firmasına transfer oldum. Askerden sonra yine aynı firmada ustabaşı olarak çalışmaya devam ettim. İstanbul’a gelişim 1993 yılında Mado ile birlikte başladı. Mado’nun üretim tesisini kurup çalıştım.7 yıl boyunca kendi işletmemi çalıştırmamın haricinde İstanbul’da birçok büyük markada şeflik yaptım. Dilek, Seyran, Seyidoğlu, Güllüoğlu ve Kaşıbeyaz gibi firmalarda görev aldım. Daha sonra Mahizer firmasının imalatını kurarak marka bünyesinde başlamış oldum.

Mahizer’in enfes tatlarını diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Mahizer’in en önemli özelliklerini en iyi hammadde, en iyi ustalık ve en iyi ekipman olarak sıralayabiliriz. Hijyenik koşullarda en üst seviyede ürettiğimiz ürünlerimizi gönül rahatlığıyla misafirlerimize sunuyoruz.  Diğer firmalardan farkımız zaten kalitemizle ayırt edilebiliyor. Bunu misafirlerimizden gelen güzel yorumlardan da anlayabiliyoruz. Doğal hammadde ve en önemlisi üretim tesisimizde bütün ürünlerimizi kendimiz hijyen koşullarını en üst seviyede sağlayarak üretiyoruz. Doğal haliyle misafirlerimize sunuyoruz.

Misafirleriniz tarafından en sevilen ve sık tercih edilen ürünleriniz hangileridir?

Mahizer’de en baş ürünümüz baklava. Paket de tercih edilmesi sebebiyle satış olarak daha fazla. Diğer ürünlerimiz de aynı kalitede olduğu için beğeni alıyor. Mahizer ilk olarak baklavacı olarak tanınmaya başladığı için bu ürünle ön planda ancak diğer ürünlerimiz de çok fazla talep görüyor.

Aynı zamanda e-ticaret sitesinde ürünlerin satışı da mevcut. Bunlardan bahseder misiniz?

E-ticaret üzerinden de İstanbul dışında yaşayan ama tatlılarımızı tercih eden tüketicilerimize ulaşıyoruz.

MAHİZER’İN DENEYİMLİ USTASI MEHMET EMİŞEN’DEN GÜLLAÇ TARİFİ

Mahizer’in deneyimli ustabaşı ve üretim sorumlusu Gaziantep’li Mehmet Emişen, sorularımızın ardından Ramazan ayının vazgeçilmez tatlısı güllaç yapımının tarifini ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarını okuyucularımız için paylaştı. Ramazan ayına has tatlıların başında olan ve Osmanlı’dan günümüze taşınan güllaç, hafif bir tatlı olduğu için titizlikle hazırlanması gerektiğini ve kullanılacak malzemelerin özenle seçilmesi gerektiğini dile getiren Emişen, iyi bir güllaç için şu tarifi verdi;

MALZEMELER

  • 5 kg süt
  • 350 gr şeker
  • 20 adet güllaç hamuru
  • Ceviz ya da fındık (dilediğiniz kadar)
  • 1 küçük fincan Gülsuyu

Üzeri İçin:

  • Toz Antep fıstığı
  • Kiraz, çilek ya da nar

“Güllacı bol sütle yapmak gerekir. Güllacın lezzetini artırmak için manda sütü de kullanılabilir. Önce tencereye sütümüzü aktarıyoruz. Orta boy dediğimiz bir tepside olacak şekilde 1.5 kg. kadar sütü ocakta ısıtıyoruz. Isınan sütün içerisine 350 gr. toz şeker ilave ediyoruz. Kaynama derecesine gelmeden ocaktan indirip soğumaya alıyoruz. Süt ılık hale gelince güllaç yapımına başlıyoruz. Bunun için bize 20 adet güllaç hamuru gerekiyor. Güllaç hamuru çok hassastır. Hamurun ince olması lazım, süte girdiği zaman yırtılmaması gerekir. Sonra tepsiye bir miktar sütü döküyoruz. Ardından 10 adet hamuru tek tek süte ıslatıp tepsiye yayıyoruz. Alt katı bitince arasına çerez olarak fındık ya da isteğe göre ceviz koyabilirsiniz. Burada dikkat edilecek husus ise koyulacak malzemenin her tarafa eşit bir şekilde dağıtılması gerektiği. Malzemeyi koyduktan sonra kalan 10 adet hamuru yine tek tek ıslatıp tepsiye seriyoruz. Kalan sütü de içine bir fincan kadar gülsuyu karıştırıp güllacın üzerine gezdiriyoruz. Hazır olan güllacımızı dolaba koyuyoruz. 10 ya da 15 dakika sonra dolaptan çıkarıp, kare biçiminde kesiyoruz. Üzerini toz fıstıkla ve kirazla süsleyip servise hazır hale getiriyoruz”

 

author avatar
Selda Karahan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla