Bocuse d’Or Avrupa Finali için geri sayım başladı

23-24 Mart tarihleri arasında Macaristan’da yapılacak olan ve tüm dünyada Şefler Olimpiyatları olarak anılan Bocuse d’Or finalinde Metro Türkiye’nin desteğiyle ülkemizi Şef Emre İnanır temsil edecek.

Emre İnanır

Bocuse d’Or’un Avrupa seçmeleri 23-24 Mart 2022 tarihlerinde Metro Türkiye iş birliği ile Sirha Budapeşte’de gerçekleştirilecek. Bocuse d’Or Avrupa seçmelerinde ülkemizi şef Emre İnanır temsil edecek. Halen Çırağan Sarayı’ndaki Tuğra Restaurant’ta Baş Aşçı olarak görev yapan Şef Emre İnanır, 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin birçok farklı ilindeki beş yıldızlı otel ve restoranlarda Chef de Cuisine ve Executive Chef olarak, ayrıca Güney Afrika Türkiye Büyükelçiliği’nde Chef de Cuisine olarak görev yaptı.

Bocuse d’Or Avrupa Seçmeleri 2022’ye Türkiye dışında; Polonya, Estonya, Ukrayna, Danimarka, Fransa, Slovakya, İsviçre, İzlanda, Belçika, Finlandiya, İspanya, Macaristan, Hollanda, Birleşik Krallık, Letonya, Norveç, Rusya ve İsveç de katılım sağlayacak ülkeler.

Bu yılın iki ana teması geyik eti ve patates olacak. Rakip şefler ve komiler geyik temasını ekşi krema, ördek ciğeri ve süzme peynir kullanarak hazırlayacak. Yarışmacılar tarafından daha önce seçilen Coronada, Madison veya Anuschka patateslerinden biri kullanılarak hazırlanması gereken patates temasında, bu seneki tema gereği hayvansal protein olarak yalnızca yumurta ve süt ürünleri kullanılabilecek. Bu iki tema ile hazırlanan tabaklar jüri üyelerince değerlendirilecek.

Mehmet Gök

Bocuse d’Or Türkiye Akademisi Başkanı Mehmet Gök, Şefler Olimpiyatı olarak da bilinen Bocuse d’Or’un kazanan şeflere dünya çapında büyük bir prestij ve ağ sağladığını belirtti. Mehmet Gök ayrıca şu sözleri dile getirdi:

“Bocuse d’Or Türkiye Takımı olarak, ülkemizi temsil etmekten büyük gurur duyuyoruz. 24 Mart 2022’de 8 numaralı mutfakta yarışacağız. Bu yıl yarışmanın formatı oldukça zor. Bu yarışmaya katılırken önemli iki nokta var; birincisi çok iyi bir şef olmanız, ikincisi kendi mutfak kültürünüzü, tekniklerini çok iyi bilmeniz ve bu bilgiyi modern dünyanın teknikleriyle birleştirerek ortaya koyduğunuz tabağa değer katmanız. Takımımızın Avrupa Finalinde ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla