Çin’i somon paniği sardı! Balıktan corona virüs geçer mi?

Gelen son dakika haberine göre, Çin’in başkenti Pekin’de corona virüs vakalarında patlama yaşanırken, bir pazarda ithal somon balıklarının kesildiği tahtalarda corona virüs bulunduğunun ortaya çıkması, tüm ülkede paniğe neden oldu.

Çin’in başkenti Pekin’de geçen hafta Covid-19 vakalarında ani bir yükselme görüldü. Bu vakaların neredeyse tamamı toptan satış yapılan bir pazardan kaynaklandı

Devlet medyasının Şinfadi adlı pazarda ithal somon balıklarının kesildiği tahtalarda corona virüs bulunduğunu duyurması, tüm ülkede kaygı yarattı.

Süpermarketler ve restoranlar somon satmayı durdurdu. Avrupa’dan somon ithalatının da durdurulduğu açıklandı.

Çarşamba günü Pekin yakınlarındaki Tianjin’de balık ayıklayan 22 yaşındaki bir kişinin corona virüs testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Ancak Çin Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) somonda virüs görülmesinin olası olmadığını söylüyor. Öyleyse neden panik yaşanıyor?

Pazarda ne oldu? 

Geçen hafta Pekin’de 57 gün aradan sonra ilk kez bir corona virüs vakası görüldüğü açıklandı. geçen Perşembe’den bu yana neredeyse tamamı Şinfadi kaynaklı yaklaşık 150 vaka rapor edildi.

Kentin en büyük toptan gıda pazarı olan Şinfadi, Pekin’in sebze ve et ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor ve her gün buradan on binlerce kişi alışveriş yapıyor.

Ama salgının başladığı Wuhan’dakinin aksine burada vahşi hayvan ticareti yapıldığında dair hiçbir emare yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla