Sururi Çorabatır “Türkiye mutfağı ile turizmde en önde”

Türofed Başkanı Sururi Çorabatır “Türkiye mutfağı ile turizmde en önde” açıklamasını yaptı.

Türofed Başkanı Sururi Çorabatır, FSUMMIT 2022’ye konuşmacı olarak katıldı. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla gastronominin nefes alacağını söyleyen Çorabatır, Türkiye’nin zengin mutfağının da altını çizdi. Çorabatır konuşmasında şunları dile getirdi:

“Gastronomi pandemi ile birlikte daha önemli hale geldi. Pandemi esnasında tüm işletmelerimizin kapıları kapandı. Bu süreçte başta yeme içme sektörü olmak üzere hepimiz zor günler geçirdik. Pandemi sınırlamaları ile tedarik konusunda sıkıntılar yaşayan işletmeler için oldukça zor bir yıldı. Şimdi kısıtlamaların ortadan kalkmasıyla gastronomi turları hızlı bir şekilde devreye girecektir. Bu yıl erken rezervasyon rakamları 2019 sayılarına yaklaşmakta.

2021 yılı tüm olumsuz koşullara rağmen başarılı olduğumuz bir yıldı. Pandemi ile birlikte küresel dünyada misafirlerin tüketiminin değiştiği kaçınılmaz bir gerçek. Yeme içme sektörü kültürel değerlerin artmasıyla daha da öne çıkmaya başladı. Diğer ülkeler gastronomi turizmini geliştirmeye bu yoldan turist çekmeye çabalıyorlar. Fakat Türkiye birbirinden farklı mutfağıyla bu konuda diğer ülkelerden çok daha zengin bir yapıda. Dünya Turizm Örgütü’nün verdiği rakamlara göre her 100 turistten 25’i gastronomi turizmini tercih ederek seyahatlerini planlıyor. Gastronomi ülkelere bu bağlamda ciddi gelir sağlıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla