Türk mutfağı, “Taste of London”da tanıtıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilen ünlü yiyecek ve içecek festivali “Taste of London”da Türk mutfağına ait lezzetler tanıtıldı.

Türk mutfağına ilginin yoğun olduğu “Taste of London” adlı festivalde Türk şefler “Go Türkiye” standında hünerlerini sergilediler. Stand ziyaretçileri ayrıca festival sonunda düzenlenen çekilişte konaklama, uçak ve gastronomik yemek deneyimi olmak üzere 2 kişilik bir İstanbul tatili kazanma fırsatı buldu.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtım Müsteşarı Arzu Kahraman Yılmaz, Taste of London’ın İngiltere’nin en büyük yeme-içme festivali olduğunu ve bu yıl 18’incisi düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin de ikinci defa katıldığını söyleyerek, “Bizim amacımız, (Kültür ve Turizm) Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla gastronominin bir turizm ürünü olarak tüm dünyada tanıtılması. Bu minvalde de burada bugün standımızı açtık.” şeklinde açıklama yaptı.

Standta 5 gün boyunca Türkiye’den şeflerin İngilizlere Türk mutfağını tanıtacağını ifade eden Yılmaz, stantta kurulan markette Türk ürünlerinin de satıldığını belirtti. Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:

“Bununla birlikte Türk kahvesinin tadımını İngilizlere yaptıracağız. Aynı zamanda, festivalin ilk gününde The Fire Pit alanında, yani Taste of London’ın genel tadım alanında, Türk şeflerimizden Pınar İshakoğlu, Türk mutfağından bazı örnekler sergiledi. İngilizler de bunu büyük bir ilgiyle karşıladı.”

Festival kapsamında şef Pınar İshakoğlu da Türk mutfağından spesiyaller sergiledi. İshakoğlu, dünyanın farklı mutfaklarından yemeklerin sunulduğu ana sahnede Alinazik yemeği pişirmesinden şu şekilde bahsetti:

“Açık ateşte alinazik pişirirken hikayesini anlattım. İngilizler adeta bayıldılar. Yarın da kadınbudu köfte yapacağımı duyunca, hikayesini anlatınca çok beğendiler. Hikayeler ve yemekler, her şeyin bir anlamının olması bizim yemek kültürümüzü tanıtmak anlamında çok işe yarıyor ve çok ilgi çekiyor.”

Şef İshakoğlu ayrıca festivaldeki “Go Türkiye” standında kadınbudu köfte ve muhammara yaparak katılımcıların beğenisine sundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla