Türkiye’de ‘Türk Mutfağı Haftası’ etkinlikleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde 21-27 Mayıs tarihleri arasında kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” kapsamında birçok ilde etkinlik düzenlendi.

Diyarbakır

Diyarbakır`da “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında kentin geleneksel lezzetleri sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde, “Mezopotamya`nın bereketli topraklarında şekillenen Diyarbakır mutfağı” tanıtım programı bir otelde yapıldı. Vali Ali İhsan Su, programda yaptığı konuşmada, 12 bin yıllık geçmişe sahip Diyarbakır`ın, varlık gösteren kültürlerin izini taşıdığını ve bunun sonucunda çok zengin bir gastronomi oluştuğunu söyledi. Acısıyla, ekşisiyle, tatlısıyla, tuzlusuyla birçok lezzeti barındıran Diyarbakır mutfağının en önemli özelliklerinden birinin israfa karşı olması olduğunu kaydeden Su, şöyle konuştu: “Yemeklerimiz tescil edilmiş, coğrafi işareti alınmış ürünler. UNESCO gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı ulusal listeye kabul edilmiş bir iliz. Öncelikle coğrafi işaret alan ürünlerimizi çoğaltmaya çalışacağız. İkincisi de coğrafi işaret aldığımız ürünlerimizi uluslararasında da tescillememiz lazım.” Gastronominin, turizm konusunda da kente çok ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Su, hazırlanan lezzetlerin, yapımından sunumuna kadar emek veren herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından hazırlanan yemek, meze, içecek ve tatlılar misafirlere ikram edildi.

Ankara

Başkentte, Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında şehrin yöresel lezzet ve ürünleri sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın öncülüğünde kutlanan “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri çerçevesinde Başkent Millet Bahçesi`nde Ankara`nın yöresel yemek ve ürünleri tanıtıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ve Ankara Valiliği ile Altındağ Belediyesi`nin destekleriyle düzenlenen etkinlikte, Ankara`nın 25 ilçesine ait birçoğu tescilli coğrafi işarete sahip yöresel yemekler, tatlılar ve ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Etkinlikteki stantları gezen AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Ankara`nın çok zengin bir mutfağa sahip olduğunu söyledi. Çam, “Her birisi ayrı bir lezzet ve coğrafi işaretli. Kadınlarımız çok güzel yapmışlar. Ankara`yı ziyaret eden herkesi ve Ankaralıları Millet Bahçemizdeki bu etkinliğe davet ediyorum.” dedi. Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu da Anadolu`nun birçok kültürü bünyesinde barındırmış önemli bir kara parçası olduğunu ve mutfak kültürünün de bu hazinede önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde 21-27 Mayıs`ın Türk Mutfağı Haftası ilan edildiğini anımsatan Ayvazoğlu, “Biz de Ankara olarak sahip olduğumuz kültürel bu yapıyı, hem öncelikle kendi şehrimize, sonra ülkemize ve dünyaya tanıtmak adına Türk Mutfağı Haftası adı altında bir etkinlik planladık. Bu etkinlik kapsamında Ankara`mıza, bölgemize ait yemeklerimizi tanıtacağız. Gastro şovlar yaparak, şehrimize ait olan tüm coğrafi işaretli ürünleri ve yöremize ait tadımlık ve yemekleri tanıtmak asıl amacımızdır.” dedi. Özellikle Akyurt, Polatlı, Kalecik, Beypazarı ve Nallıhan`ın gastronomi kültürü açısından çok zengin bir mutfağa sahip olduğuna işaret eden Ayvazoğlu, “25 ilçemizin de sahip olduğu ürünleri tanıtmak istiyoruz. Onun için coğrafi işaretli ürünleri ve aynı zamanda tescillenmiş ürünlerimizi, burada hem halkımıza ikram etmek hem de tanıtmak gayreti içerisindeyiz. Türk mutfağı adı altında bu haftayı kutlayarak geçireceğiz.” diye konuştu.

Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran, AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı`nın da katıldığı etkinliğin ilk gününde, Şef Şenol Bozkurt ve Mahmut Dolmacı`nın düzenlediği gastro showda, “Ankara Tava”nın sunumu yapıldı.

Çanakkale

Çanakkale`de “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında bölgeye özgü yöresel lezzetler tanıtıldı. Katılımcılar, Çanakkale`nin Lapseki yöresine ait sütlü göceli mantı ile soğanlı ekmek, peynir helvası, koyun yoğurdu ve dondurmanın tadına baktı. Sütlü göceli mantıyı hazırlayan İlyasköylü Meliha Gencer, programa katkı sunanlara teşekkür etti. Etkinliğe, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve Genel Sekreteri Sevcan Elver, kurum müdürleri ile davetliler katıldı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş`ta, “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında hazırlanan yöresel yemekler tanıtıldı. Dulkadiroğlu Belediyesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ve Kahramanmaraş Kültür ve Turizm Müdürlüğü iş birliğiyle Mutfak Müzesi`nde Türk Mutfağı Yemek Atölyesi (Workshop) yapıldı. Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, Dr. Öğretim Üyesi Cihan Canbolat, Öğretim Görevlisi Duygu Kırmızıkuşak, Araştırma Görevlisi Ebrar Parmaksızoğlu eşliğinde eşgili aya sulusu, Maraş sarı çeltik pirinç pilavı, zeytinyağlı yaprak sarması, düğün çorbası, kısır köftesi, otlu gözleme, çoban salatası ve fırında sütlaç hazırladı. Yemekler daha sonra müzedeki tarihi mekanları da gezme fırsatı bulan katılımcılara ikram edildi. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, gazetecilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Türk mutfağının tanıtımına yönelik dün başlayan etkinliğin aynı mekanda 3 gün daha süreceğini söyledi. Türk yemek kültürünün tanıtılması, çeşitli tecrübelerin paylaşılması, imalatların ve sunumların yapılmasıyla alakalı bir organizasyona ev sahipliği yapmanın sevincini yaşadıklarını ifade eden Okay, Türk mutfağına ilgi duyan herkesi Mutfak Müzesi`ne beklediklerini belirtti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı da organizasyon sayesinde halkın Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini görme ve tatma fırsatı bulacağını belirtti.

Bolu

Aşçılarıyla ünlü Bolu`da “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında bölgeye özgü yöresel lezzetler tanıtıldı. Etkinlikte konuşan Vali Erkan Kılıç, Bolu ve Mengen denildiğinde aşçıların ve Türk mutfağının akla geldiğini, Osmanlı padişahları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün mutfağında buradan giden aşçıların olduğunu söyledi. Emine Erdoğan`ın himayelerinde başlatılan projenin ne kadar gerekli ve önemli olduğunu bugün bir kez daha gördüklerini anlatan Kılıç, “Turistlerin para harcayacağı birkaç unsurdan birisi de yemek. Dolayısıyla ülkelerin turizm gelirlerine katkı anlamında yemek kültürü son derece önemli. Bunu Bolu`da rahatlıkla görüyoruz.” dedi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay ise kentte birçok coğrafi işaret almış tescilli ürün olduğuna dikkati çekerek, “Fındık şekeri, kabaklı gözleme, keşi, Kızılcık tarhanası, manda kaymağı, patatesli ekmek, Göynük uğut tatlısı, çivril fasulyesi, Kıbrıscık pirinci, sarı patates, Göynük bombay fasulyesi ve kanlıca mantarı Bolu`ya özgü lezzetler arasında.” bilgisini verdi.

Sakarya

Sakarya`da Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen yemek yarışmasına katılan aşçılar, öğrenciler ve ev hanımları maharetlerini sergiledi. Yarışmaya katılan lise öğrencilerinin mutfakta özenle hazırladığı enginar ve keşkek yemeklerinin yanı sıra kabak ve ayva tatlıları jüri üyelerince puanlandırıldı. Görsel estetiğe önem vererek oluşturdukları tabakları jüri önüne koyan öğrenciler hem yemeklerin hazırlanma aşamasını anlattı hem de tatmaları için üyelere servis etti. Etkinlikte ayrıca ev hanımları kategorisinde çeşitli illerden aşçıların hazırladığı enginar, ayva ve kabak figürlü pastalar da değerlendirildi.

Muğla

Muğla`nın Datça ilçesinde “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında bölgeye özgü yöresel lezzetler ikram edildi. Datça Cumhuriyet Meydanı`nda düzenlenen etkinlikte halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi sunuldu.

Bilecik

Bilecik`te “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında bölgeye özgü yöresel lezzetler ikram edildi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Galeri Salonu`nda Bilecik Valiliği himayelerinde Bilecik Belediyesi, Şeyh Edebali Üniversitesi ve ilgili kurumların iş birliğinde etkinlik düzenlendi. Kültür ve Turizm İl Müdürü Serkan Bircan, etkinlikte, Türk milletinin binlerce yıl boyunca farklı coğrafyalarda hüküm sürmesi ve farklı milletlerle iletişim kurması nedeniyle mutfağının oldukça zenginleşerek dünya mutfakları arasında saygın bir yerde bulunduğunu söyledi. Bilecik`in bulunduğu coğrafi şartlar itibarıyla zengin bir mutfak kültürüne sahip olduğunu ifade eden Bircan, şunları kaydetti: “Buğdaydan zeytine, nardan şerbetçi otuna kadar geniş bir yelpazede bitkisel üretim yapılmaktadır. Türkiye`nin hemen her şehrinde olduğu gibi Bilecik`in de kendine has yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden et yemeğine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar Bilecik kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır. Temennimiz Bilecik`imize has olan 400`e yakın temel değerlerimizin yatırımcılarımızın, paydaş kurum ve kuruluşlarımızın eliyle hak ettiği değere çıkartılmasıdır.”

Bircan`ın konuşmasının ardından Bilecik halk oyunları gösterisi sunuldu, Yenipazar Kadınları Saz Ekibince müzik dinletisi yapıldı. Ardından Bilecik yöresel yemekleri sergisi açılışı gerçekleştirildi. Etkinlikte katılımcılar yöresel ürünlerin satış stantlarını gezdi, el sanatları ustalarının eserlerini inceledi. Etkinlik yöresel yemeklere ilişkin mutfak eğitimi ve yöreye özgü lezzetlerin ikram edilmesine sona erdi.

Edirne

Edirne`de Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında Osmanlı saray mutfağından örnekler hazırlandı. Osmanlı saray mutfağının önemli lezzetleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan`ın eşi Emine Erdoğan`ın öncülüğünde kutlanan Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde tanıtılmaya devam ediyor. Edirneli şefler, Edirne Yeni Saray`ın mutfak yapısı olarak bilinen Matbah-ı Amire binasının önünde padişahların sofralarını süsleyen lezzetlerden “Hünkar Beğendi”, “Perde Pilavı” ve “Ciğer Sarma” pişirdi.

Çorum

Çorum`da “Türk Mutfağı Haftası” etkinlikleri kapsamında kentin geleneksel lezzetlerinin tanıtımı yapıldı. Çorum Belediyesince Buhara Kültür Merkezi`nde Çorum yöresine özgü katmer, yanıç, keşkek ve karaçuval helvası tanıtıldı. Yöresel kıyafetler giyen Kadın Kültür Merkezi üyeleri, hazırladıkları geleneksel yiyecekleri konuklara ikram etti. Etkinlikte ayrıca yöresel oyunlar da sahnelendi.

Hatay

UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen Hatay`ın deniz ürünleri yemek ve mezelerinin Türk Mutfağı Haftası kapsamında tanıtımı yapıldı. “Türk Mutfağı Haftası” çerçevesinde bir restoranda deniz ürünleri mezesi ve yemekleri hazırlandı. Yemek ve mezelerin yapımının ardından tanıtımına geçildi.

kaynak: trthaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla