Wagyu cinsi sığırlar Bursa’da yetiştirilmeye başlandı. Etinin kilosu 1000 dolar

Orijinalleri sadece Japonya’da olan ve et kaliteleri ile ünlü ‘wagyu’ cinsi sığırlardan, Bursa’da da yetiştirilmeye başlandı. Japonya dışına çıkışı yasak olan sadece alınan embriyonlar sayesinde Japonya dışında da yetiştirilebilen bu hayvanların eti, diğer cinslere göre çok daha pahalı. Orjinal bir ‘wagyu’dan elde edilen ve ‘kobe’ olarak adlandırılan biftek yemek istiyorsanız eğer yalnızca bir kilogramı için 1000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Türkiye’de et fiyatları uzun yıllardır tartışma konusu. Et fiyatlarının düşürülmesi için üretim arttırılmaya çalışılırken, dönem dönem de hayvan ya da et ithaltı yoluna gidiliyor. Fiyatlardan hayvancılık yapan üreticiler de memnun olmuyor, tüketiciler de. İç pazarda et fiyatları tartışılırken, Japonya’da geleneksel olarak yetiştirilen orijinal ‘wagyu’ cinsi hayvandan elde edilen etin kilogram fiyatı ise 1000 dolara alıcı buluyor. Dünyanın en ünlü restoranlarında bir porsiyon et için ödenen ücret yüzlerce dolarla ifade ediliyor. İşte dünyanın en pahalı etlerinden birinin elde edildiği ‘wagyu’ cinsi sığırlardan 43 tanesi Bursa’nın Kemalpaşa ilçesindeki bir hayvan çiftliğinde yetiştirilmeye başladı. Japonya’da yetiştirilen ve anne babası ‘wagyu’ cinsinden olan hayvandan elde edilen etin bonfile kısmı ise ‘kobe eti’ olarak da biliniyor. Wagyu’ların diğer et hayvanlarına göre hem beslenme tarzları hem de kesim süreleri farklılık gösteriyor.

MALİYETİ YÜKSEK

Bakımı çok zorlu ve maliyetli olan bu ‘wagyu’ cinsi sığırları getiren Etçii Et firmasının sahibi Mehmet Emin Arslan’a ulaştık. Arslan’a hayvanları nereden aldığını, bakımını ve fiyatları sorduk. Türkiye’de başka kimsede bu cins hayvanlardan olmadığını ifade eden Arslan, hayvanlarla ilgili şunları söyledi

Bakımlar oldukça zor ve maliyetli. Türkiye’deki hayvanların ortalama kesim süresi 11 ile 26 ay arasında değişiyor. Wagyu’lar ise en erken 30 ayda kesilebiliyor. Wagyu’ların bir günlük yem maliyeti 40 TL olurken, diğer cinslerin yem maliyeti günlük 20 TL oluyor. Daha uzun süreli beslenip, yüksek enerjili yem tükettikleri için fiyatları yüksek oluyor.”

Korku hormonu salgılamıyor

Bu hayvanların fiyatlarının yüksek olmasının sadece yem maliyeti ile alakalı olmadığını söyleyen Arslan, “Bu hayvanlar gezip, dolaşmıyor. Eğer dolaşırsa eti kalitesizleşiyor. Yemleri Japonya’dan geliyor. Ana yemleri arpa ve mısır. Hayvanlar, yapıları gereği çok uysal. Evdeki bir birey gibi davranıyorlar. Öyle de muamele görmek istiyorlar. Sevilmeyi, okşanmayı, ilgi görmeyi çok seviyorlar. 43 hayvan ile özel olarak 3 kişi ilgileniyor. Korku hormonu salgılamıyorlar. Korku hormonu salgılamadıkları için etleri de yumuşak oluyor. Hayvanlar çok hareket etmediği için kas dokuları gelişmiyor. Hayvanın yağ dokusu ince damarlar oluşturuyor ve etin içine işliyor. Diğer hayvanlar ise yağ dokusu etin etrafını sarıyor” dedi.

1 KİLOGRAM BONFİLE 1000 DOLAR

Orijinal bir Wagyu’dan elde edilecek etin fiyatları değişiklik gösteriyor. Karkas yani kemikli etin kilogramı 30 dolar. En değerli kısmı ise bonfile. Kilogram fiyatı 1000 dolara kadar çıkabiliyor. Ortalama bir hayvandan 8 kilogram bonfile elde ediliyor. Antrikot kısmı ise 300 ile 600 dolar arasında. ‘Wagyu’dan elde edilen et çok yağlı olduğu için ‘değerli’ olarak adlandırılan bonfile ve antrikot kısmı dışında kalan bölgeleri daha az talep görüyor.

Kobe eti, Japonya’da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde ediliyor. Bu hayvanların çok iyi et üretmesinin birinci sebebi, o bölgenin ot yapısının çok iyi olması.

Kobe etinin çok iyi et üretmesinin ikinci sebebi ise bu hayvanlar doğdukları günden itibaren kesinlikle bağlanmaması. Hayvanlar serbest ve dingin bir hayat yaşıyorlar. Hayvanlara üç öğün yemek veriliyor. Ve bu yemeklerden sonra masaj uygulanıyor. Bir de günde yaklaşık 20 litreye yakın arpa suyu içiriliyor. Bu yüzden sindirim sistemleri çok rahat. Kas sistemi gelişmiyor ve sinir yapısı çok az. Hareket etmeyen hayvanlarda kas dokusu gelişmediğinden, yedikleri her şey yağa dönüşüyor. Normal bir sığırda yağ dokusu etin etrafını sarar ve içine çok fazla nüfuz etmiyor. Wagyu sığırlarına ise her gün uygulanan özel masaj seansları ile yağlar, ince damarlar oluşturarak etin içine doğru yol alıyor.

Kobe etinde, etin içi harita gibidir. Kobe bifteğine ya da Wagyu bifteği için kullanılan et Wagyu sığırlarından elde ediliyor ki Wagyu sığırları karanlık ve dar bir alanda, hemen hemen hiç kıpırdamadan 2,5 yıl boyunca besleniyor. Eğer anne ve baba ‘wagyu’ cinsi değilse ondan elde edilen bifteğe ‘kobe’ denmez. Kobe eti, ilk olarak Japonya’nın Kobe eyaletinde yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Japonya dışında satılan ‘wagyu’ ineklerinden elde edilen bifteğe ‘kobe’ denemez. Bunların eti de değerlidir ancak en yüksek fiyatlar Japonya’daki hayvanlardan elde edilenler için ödenir” diye konuştu.

Tabağı yüzlerce dolar eden Kobe eti bazılarına göre de dünyanın en lezzetli etidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla