Akdeniz foklarının üreme alanına yapılacak yat limanı için ÇED raporu onaylandı

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Karagözler Mahallesi’nde Akdeniz foklarının barınma ve üreme yerine yapılması planlanan yat limanı projesinin ÇED raporu onaylandı.

Akmarin Marina Yat Limanı ve Turizm İş. A.Ş. tarafından Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi ve 3. dereceden doğal sit alanında yapılması planlanan “Yat Limanı” projesi için bakanlık tarafından ÇED Olumlu kararı verildi. Koruma altındaki Akdeniz foklarının barınma ve üreme yeri olan koya yapılacak proje için tepkiler büyüyor.

ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre; planlanmakta olan “Yat Limanı” projesi kapsamında kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında yaklaşık ilk etapta dolgu olarak planlanan 3 bin 33,33 m2 ’lik kısımda kazıklı iskele tesis edilecek. Ayrıca teknelerin yanaşması ve kara bağlantısının sağlanması amacıyla 2 bin 963,572 m2’lik deniz alanında yüzer iskele yapılacak. Toplam proje alanı 12 bin 662,404 metrekare olacak. Projenin işletmeye geçmesi ile birlikte limana gelecek yatlara, bağlama ve barınma, akaryakıt ikmal ünitesi, atık ve atıksu alma, mağaza (outlet), yiyecek ve içecek hizmetleri verilebilecek.

 

Kaynak: Sözcü Gazetesi- Yaşar Anter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla