Antalya’da emlak sektörüne Rus talebi

Avrupa kapılarının yaptırımlarla kapatılmasının ardından Rusların Türkiye’ye akını devam ediyor. Rusya’nın gayrimenkul sektörüne olan talebi hızla artarken, Antalya’da Rus vatandaşlarının yazlıkçı sayısından fazla olduğu söyleniyor.

Antalya’da Ukrayna krizinin yansıması olarak artan konut talebi, fiyatlarda yeni bir yukarı yönlü dalgalanmaya sebep oldu. Önceleri Rusça konuşan alıcılar Antalya’yı bir “yazlık” olarak görürken, artık kalıcı yaşamak ve hatta vatandaşlık kazanmak için ev almaya yöneliyorlar.

TürkRus’ta yer alan habere göre Konyaaltı’ndaki Liman ve Hurma mahallelerine Rusça konuşanlar arasında talep günden güne artıyor. Bu iki mahallede sokakta yürüyen her 10 kişiden altısı yabancıyken, her 10 yabancıdan altısı Rusça konuşuyor. Rusça, Salı pazarında esnafın ikinci dili haline geldi.

Popülaritenin artmasıyla beraber fiyatlar hızla yükselse de emlakçılar satılık ve kiralık konut bulmakta zorlandıklarını söylüyorlar. Genellikle sahile yürüme mesafesinde daireleri tercih eden yabancı alıcılar, artık denize yakınlığı ne olursa olsun daha iç bölgelere yöneliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla