Amasra’yı ziyaret eden kişi sayısı 3,5 kat arttı

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle dört mevsim ilgi çeken Amasra’yı ziyaret eden kişi sayısı geçen yıl 2 milyon 200 bini aştı.

Tarihi, doğası ve mutfak kültürüyle dört mevsim ilgi çeken Bartın’ın Amasra ilçesi, 2013’te 600 bin olan ziyaretçi sayısını yaklaşık 3,5 kat artırdı. Amasra’nın 2023 yılında 2 milyon 200 bin turisti ağırladığı belirtildi.

Birçok farklı döneme ait çok sayıda eserin bulunduğu Amasra; koyları, temiz kumsalları, az dalgalı denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin yanı sıra deniz mahsulü ağırlıklı mutfak kültürüyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası oldu.

Önemli turizm alanları arasında yer alan, Amasra Kalesi ile 2013’te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen ilçe, kilise ve bedestenin yanı sıra Amasra Müzesi’nde sergilenen, binlerce yıllık mirası yansıtan eserlerle de dikkati çekiyor.

Yaz ayları ve hafta sonlarının yanı sıra Ramazan ve Kurban Bayramları tatillerinde konaklama talebinin karşılanmasında güçlük çekilen ilçede, 2013’te 600 bin olan ziyaretçi sayısı, 2023’te yaklaşık 3,5 kat artarak 2 milyon 200 bini aştı. Ziyaretçilerin 400 binini konaklamalı, 30 binini kruvaziyer gemileriyle gelenler, kalan kısmını da araç giriş çıkış verilerine göre belirlenen günübirlikçiler oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla