Antalya’da spor turizmi yoğunluğu… Sahası olan tüm oteller doldu

Antalya’da turizm 12 aya yayıldı.  Birçok destinasyon için ‘ölü sezon’ olarak değerlendirilen kasım-mayıs döneminde Antalya’da spor turizmi yoğunluğu yaşanıyor.

Antalya’da futbolun yanı sıra; golf, basketbol, bisiklet, voleybol, eskrim ve birçok branşta yarışma ve kamp programları için birçok ziyaretçi şehre geliyor.

Kasım-mayıs döneminde 200’e yakın yeşil sahası ile her yıl yüzlerce takımı ağırlayan Antalya, bu süreçte kamp yapmak isteyen başta Türk takımları olmak üzere çeşitli ülkelerden birçok futbol ve diğer spor branşlarında sporcu ve takımları ağırlayacak.

1000-1250 takım gelecek

Spor Turizmi Birliği Derneği Başkanı Arif Gözoğlu, 2023-2024 sezonu için takımların rezervasyon işlemlerinin başladığını belirterek şunları söyledi: “İlk önce Batı Avrupa’yla başlıyoruz. Daha sonra Rusya, Türkmenistan, Gürcistan, Kazakistan gibi ülkelerin kampıyla beraber mart sonuna kadar devam ediyoruz. Tüm spor branşlarıyla ilgili yaklaşık 2 bin- 2 bin 500 kamp olacak gibi gözüküyor. 1000-1250 takımın geleceğini düşünüyoruz.”

“Hedefimiz en az 5 milyar Euro”

Eski Spor Turizmi Birliği Derneği ile Bisiklet Turizm Derneği Başkanı Şamil Yaşacan ise sahası olan bütün otellerin dolu olduğunu belirterek “İstenen rakamlara geldik. 2 bin küsür kamp organizasyonu olarak düşünebiliriz. Tabi sadece bu sene futbol değil. Özellikle bisiklet çok daha iyi. Bisiklet turizm derneği olarak da bu sene dünyanın en büyük bisiklet yarış serisini Antalya’ya getirdik. Bunlar 3 ay Türkiye’de yarış yapıp, olimpiyat puanları toplayacak ülkeler. Çin, Japonya, Kore, Endonezya, Avrupa’nın çoğu, Arap ülkeleri Türkiye’ye gelip burada hem kamp, hem antrenman, hem de uluslararası yarışlara girerek ülke puanlarını toplayıp olimpiyatlara katılacaklar. Bir sporcu olarak gelip ülkemizin tanıtımına ve spor turizmine  büyük katkı sağlayacaklar”

Yaşacan spor turizminin iyi bir organizasyon ve doğru yatırımlarla ülke turizmine büyük katkılar sağlayabileceğine vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü: ” Hedefimiz en az 5 milyar Euro. 10 milyarı yakalarsak ülke olarak bisikletten çok iyi para kazanacağız. Ülkemiz aslında spor turizmi için bir cennet. Bunun yatırımları doğru bir şekilde yapılırsa ülkemiz bundan çok büyük fayda sağlayacak.

 

 

Kaynak: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla