Bakan Ersoy: Turizm geliri hedefine emin adımlarla yürüyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) tarafından düzenlenen ‘Sorunlar ve Çözüm Önerileri İstişare Toplantısı’nda Türkiye turizmini değerlendirdi.

Türkiye’nin global birçok istikrarsızlığa ve çevresindeki olumsuz gelişmelere rağmen koyduğu hedeflere yürümeye devam ettiğini belirten Bakan Ersoy “Rekorlar kırarak ziyaretçi sayısı ve gelirini arttırarak 100 milyar dolarlık turizm geliri hedefine emin adımlarla yürüyoruz” dedi.

Turizmde lider olmak için istikrarlı yönetim gerekiyor

Turizmde lider bir ülke olmak için koordineli çalışmanın ve altyapının önemini belirten Bakan Ersoy, “Havalimanlarını duble yol ve otobanlarla çevre illere bağlanmamız gerekiyor. Şehir içi ulaşım altyapısının dizayn edilmesi gerekiyor. Ülkeyi sadece tanıtarak bu hedefe ulaşamıyorsunuz. Lider turizm ülkesi olmak istiyorsanız bu tek başına bir bakanlığın çalışması değil bütün bakanlıkların koordineli şekilde çalışması gerekiyor. Yerel idarelerin de sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Büyük hedefler koyuyorsanız bahane üretmemeniz gerekiyor. Bu da istikrarlı yönetimlerle gerçekleşiyor” dedi.

Antalya Havalimanı’nın 2024 yılında kapasitesinde ciddi bir artış sağlanacak

Antalya Havalimanı’nın 2025 yılında kapasitesinin 2 katına çıkacağını söyleyen Ersoy “Antalya- Alanya arası otoban ihalesi de gerçekleşti. Şehir içi ulaşımının kolaylaştırılması gerekiyor. Turist her şey dahil de kalıyor deniyor ama turist bu yüzden otelde kalmıyor. Turistin şehre ulaşımını kolaylaştırırsanız turist zaten otelden çıkacaktır” dedi.

Kazı çalışmaları hızla devam ediyor

Bakan Ersoy kültürel mirasa yönelik kazı çalışmaları hakkında ise şunları söyledi: “Son 60 yılda arkeoloji adına ne yapıldıysa 4 yılda yapacağız diye hedef koyduk. Side Antik Kenti’nde son 20 yılda yapılanı 1 yılda yaptık. Antalya gibi sahil noktalarında ise turistlerin gün batımından sonra da gezmesi için buralarda ışıklandırmalar gerçekleştiriyoruz. Kültür Yolu Festivali’ni diğer ilçeleri kapsayacak şekilde genişleteceğiz. Bu tarz etkinliklerle Antalya’nın sezon dışında da ziyaretçi çekim noktası haline gelmesini sağlayacağız. Turizm gelirlerinin yayılmasını istiyorsak bunları yapmamız gerekiyor”

Bakan Ersoy ayrıca konuşmasında mavi bayraklı plajların sürdürülebilirliğinin sağlanmasının önemine değinerek, vatandaşların hizmetlerden ücretsiz yararlandığı halk plajları sayılarını arttırmak için çalıştıklarını söyledi.

 

Kaynak: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla