Batılı devletlerin Rusya’ya uygulayacağı yaptırımlar belli olmaya başladı

Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’nın doğsunda bağımsızlığını ilan eden Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetlerini tanımasının ardından, Batılı devletler beklenen yaptırımları açıklamaya başladı.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetlerine tanımasına, beklendiği üzere Batılı devletler yaptırımlarla karşılık verdi. ABD, AB, Japonya ve Avustralya Rusya’ya dönük ilk yaptırımları duyurdu.

Rusya ile savaşma niyetinde olmadıklarını açıklayan ABD Başkanı Joe Biden, şu yaptırımları duyurdu:

ABD bankalarında Rus devlet tahvillerinin alım ve satımının yasaklanması ve bu şekilde Moskova’nın Batılı sermaye piyasaları ile temasının kesilmesi

Rusya’nın iki büyük mali kurumu olan VEB Bankası ve Rusya’nın ordu bankası Rospromsvyaz’a yaptırım uygulanacak.

Rus hükümeti kamu borçlarında Batı finansmanından yararlanamayacak. Bu şekilde Rusya, Batıda para elde edemeyecek ABD ya da AB piyasalarında işlem yapamayacak.

Rusya’nın seçkin isimleri ve onların ailelerine önümüzdeki günlerde yaptırım uygulanacak

Biden ayrıca, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi.

Almanya, kendisinin de en büyük aytırımcıları arasında yer aldığı Kuzey Akım2 boru hattı projesini askıya aldı.

AB’nin yaptırımları da Rusya’nın dış ticaret ve bankacılık alanlarını hedef alıyor.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell yaptırımların kapsamı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Rusya’nın canını acıtacak, hem de çok” ifadelerini kullandı.

AB ayrıca, Donetsk ve Lugansk Cumhuriyetlerinin tanınmasına onay veren 351 Duma üyesi ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü hedef aldığını ileri sürdüğü 27 kişiye yaptırım uygulama kararı aldı.

AB’nin yaptırımları bazı Rus bankalarını da hedef alıyor. Rusya’nın Ukrayna hamlesini finanse ettiği ileri sürülen bankalar yaptırımlardan etkilenecek, Rus devletinin uluslararası tahvil piyasalarına ve finansal hizmetlere erişimi kesilecek.

AB Dışişleri Bakanlarının aldığı karar tavsiye niteliği taşıyor, bağlayıcı yanı bulunmuyor.

Öte yandan G7 Dönem Başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, telekonferas yöntemiyle katıldığı toplantıda G7 olarak yaptırım kararını desteklediklerini belirtti. Baerbock, Rusya’ya bir kez daha çağrı yaparak askerlerini Ukrayna sınırından çekmesini istedi.

Japon hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik eylemleriyle bağlantılı olarak bir dizi yaptırım önlemi açıkladı. Başbakan Fumio Kishida, Japonya’da Rus borç tahvillerine satış yasağının yanı sıra, ayrılıkçı cumhuriyetlerin tanınmasında rol oynayan Rus bireylere varlık dondurma ve vize yasağı uygulayacağını söyledi. Japon başbakan, gerginliğin daha fazla tırmanması durumunda Japonya’nın daha fazla ekonomik önlem almaya hazır olduğunu vurguladı.

Avustralya makamları da Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar açıkladı. Avustralya, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım ve Sivastopol’a uygulanan yaptırımları Donetsk ve Lugansk bölgelerini de kapsayacak şekilde genişletti, Rus Güvenlik Konseyi’nin sekiz üyesine kişisel mali yaptırımlar ve seyahat yasağı getirdi.

İngiltere ve müttefiklerinin Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladıklarını duyuran Başbakan Boris Johnson, 5 banka ve 3 kişiyi hedef alan yaptırım açıkladı. Avam Kamarası’nda konuşan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ yaptırım uygulanacak Rus bankaların Rossiya, IS Bank, General Bank, Promsvyazbank, Karadeniz Bankası olduğunu açıkladı. Johnson, Yaptırım uygulanacak bireylerin ise Gennadi Timçenko, Boris Romanoviç Rotenberg ve Igor Arkadyeviç Rotenberg olduğunu duyurdu.

Yaptırım kapsamında ‘bu kişi ve kuruluşların İngiltere’de sahip oldukları tüm malvarlıkları dondurulacak ve ilgili kişilerin Britanya’ya seyahat etmeleri yasaklanacak, İngiltere’deki kişi ve kuruluşlarının onlarla herhangi bir ilişkisinin olması da yasaklanacak’.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, düzenlediği basın toplantısında Donetsk ve Lugansk bölgelerinin bağımsızlığını tanıyan Rusya karşısında NATO’yu desteklemek için Letonya ve çevredeki bölgeye ek olarak 460 kadar Kanada Silahlı Kuvvetleri üyesi gönderdiğini söyledi. Justin Trudeau, ekonomik yaptırımların ilk aşamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tanıdığı ayrılıkçı bölgeler, Donetsk ve Lugansk ile tüm finansal anlaşmalardan menedeceğini bildirdi. Yaptırımların ayrılıkçı bölgeleri tanıma kararına oy veren Rus Parlamentosu üyelerini de hedef alacağını söyleyen Trudeau, Kanadalıların, Rus devlet tahvillerini satın almalarının yasaklayacağını kaydetti.

kaynak: turizmguncel.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla