Bayramda, Antalya Havalimanı’nda rekor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı’nda Kurban Bayramı’nın ilk gününde 1034 uçak trafiğiyle rekorun yenilendiğini açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 9 günlük Kurban Bayramı ile havalimanlarındaki hareketliliğin arttığı şeklinde yazılı açıklama yaptı.

Antalya Havalimanı’nda da turist yoğunluğunun yaşandığına dikkat çeken Karaismailoğlu, “Antalya Havalimanı’nda 2 Temmuz’da 1026 uçak trafiği ile rekor kırmıştık. Kurban Bayramı’nın birinci gününde bu rekoru tazeledik. 9 Temmuz’da iç hatta 121, dış hatta 913 olmak üzere toplamda 1034 uçak trafiğine hizmet verildi. Böylece, pandemi sonrasının en yüksek rakama ulaşılarak rekor kırıldı. Aynı gün yolcu trafiği ise iç hatta 19 bin 66, dış hatta 163 bin 84 olmak üzere toplam 182 bin 150 oldu” ifadelerinde bulundu.

Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin dolduğunu ve artan yolcu talebini karşılamak için 2021 yılında kapasite artırımı ihalesini yaptıklarını hatırlatan Karaismailoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Rekorlar, kapasite artırımının ne kadar doğru bir karar olduğunun göstergesi. Turizm merkezine ilk adım atılan yerlerin başında gelen Antalya Havalimanı’nda daha iyi hizmet verebilmek ve olumlu bir ilk izlenim oluşturmak çok önemli. Ayrıca, bu ihale ekonomiye olan güveni de gösterdi. Proje, iç hatlar ve 2. dış hatlar terminallerinin büyütülmesi, 3. dış hatlar terminali ve genel havacılık terminali, VIP terminali ve Devlet Konukevi yapımı, apron kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırımlar, yeni teknik blok, kule ve verici istasyonu yapımı, akaryakıt depolama ve dağıtım tesisi yapımı gibi yatırımları içeriyor. Tesislerin yapım süresi 36 ay, işletme süresi de 25 yıl olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla