Buz şelaleleri ünlü dağcıları misafir etti

Uluslararası Emrah Özbay Buz ve Kaya Tırmanışı Çalıştayı’nın Erzurum’da 8’incisi düzenlendi. İlginin çok yoğun olduğu etkinlikte dağcılar, 300 metre yükseklikteki buzdan şelalelere 1 hafta süresince tırmandılar.

Erzurum’da 8’incisi gerçekleştirilen ve oldukça yoğun ilgi gören Uluslararası Emrah Özbay Buz ve Kaya Tırmanışı Çalıştayı’nda dağcılar, 300 metre yükseklikteki buzdan şelalelere 1 hafta süresince tırmanış gerçekleştirdiler. 

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi ve Erzurum Valiliği tarafından  bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Emrah Özbay Buz ve Kaya Tırmanışı Çalıştayı’na 7 ülkeden 16 dağcı ve ekstrem sporcu katıldı. Uzundere ve Tortum ilçelerinde gerçekleştirilen etkinlik 1 hafta boyunca devam etti.  Sporcular, yüksekliği 30 metreye ulaşan 13 şelaleye tırmandı. 

Erzurum Valisi Okay Memiş, çalıştayın son gününde Tortum İlçesi Demirciler Mahallesi’nde sporcularla buluştu. Burada, basın mensuplarına kısa bir konuşma da gerçekleştiren Vali Memiş, dünyanın önde gelen dağcılarını Erzurum’da ağırladıkları açıklamasını yaptı.

Etkinliği Dokuz Eylül Üniversitesi elbirliği ile gerçekleştirdiklerini belirten Vali Memiş, bu tür organizasyonların dünyada çok fazla gerçekleştirilmediğinin altını çizdi.  Vali Memiş ayrıca şunları iletti:

“8’nci Uluslararası Emrah Özbay Buz Tırmanışı dolayısıyla bir arada bulunuyoruz. Muhteşem bir doğadayız, yazın şelale olarak akan suyun donmuş halini görüyoruz. Rusya’dan, Azerbaycan’dan, Kırgızistan’da gelen ve dünyanın tanıdığı buz tırmanışı yapan sporcuları Erzurum’da ağırlıyoruz. Bu tür etkinlikler aslında doğanın bir parçası olmamızı özetleyen faaliyetlerdir. Biz insanlar doğaya ve çevreye saygılı olmak zorundayız. Ancak üzülerek belirtmek isterim ki ekstrem sporlar dünyada çok tercih edilen spor türü değil. Bizler doğamızı seviyor ve sahip çıkıyoruz. Bizim için önemli bir organizasyon oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” 

Vali Memiş, etkinliğin düzenlenmesinde önemli katkısı olan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’a ayrıca teşekkürlerini iletti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla