Çal Mağarası’nda şelale taştı! Mağarada bulunan turistler tahliye edildi

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki turizm merkezi Çal Mağarası’nın üst kısmında bulunan şelalenin akışının yağışın hızıyla birlikte artmasıyla alt kısımda bulunan derede su taşkını meydana geldi. Turistler bölgeden tahliye edildi.

Batı Karadeniz’de büyük tahribata neden olan yoğun yağışlar, dün itibariyle Doğu Karadeniz’i de etkisi altına aldı.

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki turizm merkezi olan ve içerisinde sarkıt, dikit, dere, şelale ve göletler bulunan Çal Mağarası’nı görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, şelalenin şiddetini arttırmasıyla mağaradan tahliye edildi.

MAĞARA ZİYARETE KAPATILDI

Çal Mağarası’nın işletmecilerinden Nedim Demir, şiddetli yağmurun iki üç saat devam ettiğini ifade ederek, “Meteorolojiden yapılan uyarılar sonrasında şiddetli bir yağmur bekliyorduk ve ona göre önlemlerimizi aldık. Yıllardır burada olduğumuz için yağmurun ne kadar etkisi olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Yağmur etkisini göstermeye başlayınca yukarıdaki mağaranın üst kısmındaki şelale tehlike yaratabiliyor.  Yağmur başlayınca mağara içerisinde bulunan 100’e yakın turisti dışarıya çıkarttık. Mağarayı tamamen ziyaretçi girişine kapattık. Yarına kadar mağara kapalı kalacak” dedi.

Akış hızı artan şelalenin suları, mağaraya ulaşımın sağlandığı yola taşarken, Jandarma ekipleri yol üzerinde güvenlik önlemi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla