Cruise gemilerinde kalan ve ülkeye dönemeyen Türk personeli, Cruise şirketi lüks gemiyle getiriyor.

ABD’den ayrılan bir yolcu gemisinin, bu ayın sonunda, koronavirüs pandemisinin sırasında gemide kalmış ve çıkamayan, 36 Türk çalışanını eve Türkiye’ye getirmesi bekleniyor.

Carnival Magic

Dünya genelinde kruvaziyer hatları salgın sonrasında operasyonlarını askıya aldı ve gemideki personel seyahat kısıtlamaları nedeniyle ülkelerine geri dönemedi. Personeli gemide tutmak maliyetli olduğundan, şirketler personeli eve geri getirmek için kendi gemilerini kullanmaya karar verdiler.

Bu gemilerden biri, ABD merkezli cruise şirketi Carnival Cruise line, tarafından işletilen lüks yolcu gemisi Carnival Magic. Uzun bir yolculuk için gemide 1.600 personel ile 4 Mayıs’ta ABD’den ayrıldı.

Türk Çalışanlar

“Yedi aydır denizdeyiz. Mart ayında yolcu gemileri seferlerini durdurdu. Uçuşlar iptal edildiğinde, evimize geri dönemedik ve bu gemilerde kalmaya başladık” dediler

“Şirket çalışmasak bile bize 1.200 dolar maaş ödemek zorunda. Şirketin 100’den fazla hattı ve her birinde en az 1.500 personeli olduğu göz önüne alındığında; bizi eve getirmenin maliyeti daha az, sanırım. Mutluyuz, eve gitmek istiyoruz” diye ekledi aynı çalışan.

Başka bir Türk personel, İstanbul’a inecekleri söylendi, ancak henüz kesin değil. İşveren, Türkiye’ye gelince yetkililerden alacakları direktife göre karar vereceklerini “İzmir limanına da gidebileceklerini belirttiler.

Yolcu gemisi İstanbul’a gelirse Galataport’a yanaşacak. Uzun bir süredir inşaat halinde olan limanın ilk yolcularını 5 Nisan’da karşılaması gerekiyordu. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi. Carnival Magic Galataport’a yanaşırsa, liman Türk personelleri getiren, ilk yolcu gemisini ağırlayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla