Doğan Sager: Mevcut turizm politikaları ile hedefi yakalamamız mümkün değil

Sager Travel Ceo’su Doğan Sager, 2023’ün turizm açısından ‘zorlayıcı’ olduğundan bahsederken yanlış turizm politikalarının turizmi olumsuz yönde etkilediğine değindi.

Sager, “Bakan Ersoy,  5 yıl içerisinde 100 milyar dolar gelir hedefi koymuştu. Ne yazık ki, mevcut turizm politikalarımız ile bu hedefi yakalamamız mümkün değil. Örneğin, Antalya’da lüks bir otelde 4 gecelik paket fiyatı 100 bin lira, aynı zincir otelin Mısır’da 4 gecelik paketi 24 bin lira olması turistleri o bölgelere yönlenmesine sebep oluyor. Bütçe hazırlarken rakip ülkelerin fiyatlarına da bakmamız lazım. Bununla birlikte, bize turist gelen ülkelerin ekonomik yapısını da göz önünde bulundurarak fiyat politikamızı değiştirmeliyiz ki, bize gelen turistler öncelikle ülkemizi tercih etsin. Burada anlatmak istediğim, fiyatlarımızı dibe çekmek değil, talebe göre belirlemektir” dedi.

Herşey dahil konaklayan yabancı turistler otel dışına çıkmıyor

Her şey dahil otel konseptiyle gelen yabancı turistlerin otel dışına çıkmadıklarını bu sebeple yapılan tur paketleri ve otel konseptlerinin, bölge adına tanıtıcı ve cezbedici içeriğe sahip olması gerektiğini belirten Sager, “Ege ve Akdeniz Bölgelerinde uygulanan her şey dahil otel konseptiyle gelen yabancı turist, 10 gün boyunca otelden dışarı hiç çıkmıyor. Otel içi yapılan çeşitli aktiviteler de gelen turisti cezbediyor. Gelen misafir Aspendos’u, tarihi Antalya kalesini, Manavgat şelalesini görmek yerine otelde zaman geçirmeyi tercih ediyor. Turizm hangisi aslında? O kültürü yaşamak, tarihi dokuyu hissetmek değil mi? Tamam ben gelen turist denize girmesin demiyorum. En azından, satılan tur paketi içeriğinde 4 gün kültür gezi programı da olsun ki, o turist, ülkesine döndüğünde tarihi güzelliklerimizi çevresine anlatabilsin” diye konuştu.

Beklentilerin çok altında kaldık

 Sager Antalya’da sezona yönelik beklentilerin karşılanmadığını belirterek şunları söyledi:”Turizmde yaz sezonu normalde 15 Nisan’da başlar, 15 Ekim’e kadar devam eder. Bizler bunu böyle biliriz. Haziran ayının sonu olmuş ve Antalya’da hala sezon başlamadıysa çok ciddi bir sıkıntı var demektir. Tüm bölgelerde, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında beklentilerin çok altında kaldık. Geri kalan aylarda bunu yaşamama ve sektörümüzün hak ettiği değeri görmesi umuyoruz”

Kaynak: İHA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla