Firuz Bağlıkaya turizmin sıcak gündemini değerlendirdi

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, gazeteci Mehmet Güneli moderatörlüğünde gerçekleşen  özel yayında, turizmin gündeminde yer alan konuları değerlendirildi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB TV’de gazeteci Mehmet Güneli moderatörlüğünde gerçekleşen “Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi” özel yayınında, hem TÜRSAB’ın hem de Türkiye turizminin gündemindeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İşte Bağlıkaya’nın  yaptığı açıklamalarda öne çıkan başlıklar…

TÜRSAB olarak öncelikli hedefimiz  devam eden sıkıntıları çözmek

TÜRSAB olarak öncelikli hedeflerinin devam eden sıkıntıların çözülmesi olduğunu dile getiren Bağlıkaya ” Belgesiz kaçak korsan faaliyetlerle ilgili sıkıntılarımız, 100’e yakın denetçimiz olmasına rağmen devam ediyor. Bu işe bir parmak basmak lazım. Bizim önerimiz idari yüksek para cezaları uygulanması ve bu faaliyetlerde kullanılan araçların trafikten men edilmesi. İşyerleri ve internet sitelerinin de kapatılması. Bunun dışında transferlerle ilgili öz mal araçlarda en azından 5 araç 120 koltuğa kadar seyahat acentalarından herhangi bir ek belge istenmemesi konusunda Ulaştırma Bakanlığı ile bir mutabakatımız vardı. Bu konuda sıkıntılarımız devam ediyor. Kuruluşla ilgili herhangi bir bariyerin olmaması ise bir başka sorun. Maalesef  mesleki olarak bunun bir standarta oturtulması lazım. Şu anda cüzi miktarlarla belge alınıyor.  Hem içerideki üyelerimizin korunması hem de herkesin bu işi bu kadar kolay yapamaması açısından bunun düzenlenmesi lazım.  Aidatların yüksek olması bizden kaynaklanıyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Bu yasal bir düzenleme bizim aidatı düşürme ya da almama gibi bir keyfiyetimiz yok. Dolayısıyla bize fatura edilecek bişey yok. Aidatın düşürülmesi ve belge alım fiyatının yükseltilmesi için başından beri mücadele ediyoruz” dedi.

Eleştirimiz yüksek bütçelerle yetersiz tanıtım yapılması

2022 yılının turizm açısından çok verimli geçtiğini fakat yüksek bütçelerle yapılan harcamaların doğru şekilde yapılıp yapılmadığının tartışılması gerektiğini belirten Bağlıkaya turist sayısında ve turizm gelirlerindeki artışın tamamen TGA’ya bağlamasının doğru olmadığını ifade etti. Bağlıkaya “Başarının sadece TGA’ya bağlanması yanlış. 2019’da turizmde rekor yılımızdı ama 2019’da TGA mı vardı? Turizmin doğal olarak zaten yükselişi oldu. Turist rakamını ve gelirini söylemek kolay. Bizim eleştirilerimiz turizmcilerden alınan parayla finanse edilen, yaklaşık 550 milyon dolarlık ciddi bir bütçeye sahip olan TGA’nın tek başına Türkiye’nin tanıtımında yetersiz kalması. Bu işi çok daha küçük bütçelerle yapan ülkeler var.  İspanya’da  kişi başı gecelik harcama 169 euro,Yunanistan’da ise 130 euro. Türkiye’de bu rakam 90 dolar. Dünya Turizm Örgütü’nün bu rakamlarını söylememizden rahatsız olanlar olabilir ama biz bunları daha iyisini yapalım diye söylüyoruz. Çünkü bizden çok daha düşük bütçelerle tanıtım yaparak artış elde eden ülkeler var. Bunlarla ilgili uyarı görevimizi yapıyoruz. Biz ne zaman oransal olarak İspanya’yı İtalya’yı geçeriz o zaman tamam TGA başarılı  olmuş diyebiliriz” dedi.

Seyahat acentalarının TGA’da daha fazla yetki sahibi olması gerekirdi

Bağlıkaya TGA’nın yönetim yapısında sorun olduğunu ve seyahat acentalarının neredeyse yok sayıldığını  belirterek şunları söyledi: “Pazarlama faaliyeti gibi uzmanlık gerektiren bir konuda  seyahat acentalarının TGA’da daha fazla yetki sahibi olması gerekirdi. Çünkü pazarlamayı en iyi bilen seyahat acentaları. Bu gerçek önümüzde dururken yeterli uzmanlığı olmayanlara verilen yetkilerle sonucunda rakiplerimizin çok gerisindeyiz.”

Konaklama vergisini kimin nasıl ödeyeceğiyle ilgili ciddi bir karmaşa var

1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren konaklama vergisi ile ilgili sorulara yanıt veren Bağlıkaya, yasalaşma sürecinde konaklama vergisinin bu şekilde çıkmaması için çok uğraştıklarını fakat şimdi yasalaştığı için tartışılacak bir durum kalmadığını ifade etti.  Çoğunluka kitle turizmi talebi olan ülkemizde bu verginin nasıl ödeneceğinin hala karmaşık olduğunu belirten Bağlıkaya “Konaklama vergisinde mükellef yasada çok açık olarak otelci. Bundan dolayı otelcilerden çok daha fazla itiraz gelmeliydi ama Bakanlığın uygulamalarına itiraz etmiyorlar  nedense. Biz daha fazla itiraz ettik. Şu anda kimin nasıl ödeyeceğiyle ilgili ciddi bir karmaşa var. Dişi geçen tur operatörü otelciye ödetecek. Dişi geçmeyen tur operatörü kendi ödeyecek. Görüntü bu” dedi.

2023’te bütün pazarlarda artış olacak

2023 yılında turizm pazarları ile ilgili beklentileri hakkında konuşan Bağlıkaya “Talep her geçen gün yükseliyor daha da yükselecek. Özel bir sıkıntı yaşamazsak her yıl giderek artacak. 2023’te bütün pazarlarda artış olmasını bekliyorum.” dedi.

Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi” özel yayının tamamını  aşağıdaki videoya tıklayarak TÜRSAB TV’nin YouTube kanalından seyredebilirsiniz…

 

 

 

author avatar
Selda Karahan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla