Fransa’daki şiddetli protestolar turizm sektörünü vurdu

Fransa’da ülke geneline yayılan protestolar ve toplumsal huzursuzluklar dünyanın en fazla turist çeken ülkesinde turizm sektörünün zarar görmesine yol açtı.

Fransa’nın başkenti Paris’in Nanterre banliyösünde 27 Haziran’da bir polisin 17 yaşında bir genci öldürmesi ülke genelinde iktidara yönelik gösteri ve protestolara yol açarken, çok sayıda araç ve kamu binası kundaklandı, önemli sayıda işyerinin yağmalandığı görüldü.

Fransa İşverenler Sendikası, mali zararın 1 milyar eurodan fazla olduğunu belirtti.

İş yerleri zarara uğradı

30 Haziran-2 Temmuz tarihlerinde artış gösteren protesto ve gösteriler iş yerlerinin de önemli ölçüde cirolarının düşmesine yol açtı.

Geçtiğimiz günlerde gösteriler sırasında Çinli turistlerin bulunduğu bir otobüs saldırıya uğramış ve İspanyol bir turist otobüsü de yakılmıştı. Yaşanan kaos nedeniyle birçok ülke Fransa için seyahat uyarısı yayınladı.

Euronews’in haberine göre, Fransa’da tatilde olan bazı turistlerin gösteriler yüzünden tatil planını değiştirdikleri belirtildi.

Lyon’un “eski şehir” olarak bilenen mahallesindeki bir  lokanta sahibi ise, işlerinin gösteriler yüzünden düştüğünü, iptaller yaşandığını  ve son üç yıldır en düşük ciroyu yaptıklarını belirtti.

Fransız Turizm Federasyonu (ADN) gösterilerin turizme yönelik olumsuz etkisinin kısa süre içinde aşılacağı umudunu taşıyor.

ADN Başkanı François de Canson, isyan dalgasıyla başlayan şiddet olaylarının turistik yerlerden çok mağazaların bulunduğu bölgelerde gerçekleştiğini belirterek, durumun giderek normale döndüğünü bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla