Hatay’ı 2. Dubai’ye dönüştürmek için harekete geçtiler

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu 2. Olağan Kongresi’nde Hatay’ı turizmde dünyanın 2. Dubai’si haline getirmek için harekete geçilmesine karar verildi.

İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu 2. Olağan Kongresi’nde Hatay’ı turizmde dünyanın 2. Dubai’si haline getirmek için harekete geçilmesine karar verildi. Gastronomisi, doğası, plajları, tarihi eserleri ile medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay’a belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının destekleriyle tüm yıl boyunca turist çekmek amaçlanıyor. Projeyi yürütenler Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu olacak.

Gerçekleştirilen İstanbul Hatay Dernekler Federasyonu 2. Olağan Kongresi’ne Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Hatay Dernekler Federasyonu Başkanı Hüseyin Yılmazer, AK Parti Marmara Bölge Koordinatörü Hüseyin Yılmazer, Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu, Hassa Kırıkhanlılar Derneği Başkanı Yunus Küçük, Samandağlılar Dernek Başkanı Mustafa Aydın olmak üzere 16 dernekten çok sayıda isim katıldı. Uranus Otel’de düzenlenen kongrede katılımcılar, Hatay’ı dünyanın turizm başkentlerinden biri haline getirmek için fikir birliğine vardı.

“Hatay için çalışmalarımızı başlatıyoruz”

Hatay’ın planlı çalışmalarla turizmde dünyanın önde gelen kentlerinden biri haline gelebileceğini söyleyen Ömer Niziplioğlu, “Biz de bu konuda atağa geçiyoruz ve belediyeler, STK’lar ve Hatay’ın önde gelen firmalarıyla Hatay için çalışmalarımızı başlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Niziplioğlu, Samandağ’ın uzunluk olarak Akdeniz’de birinci, dünyada ise on ikinci sırada yer almasına rağmen Türkiye’de turizmde sadece Antalya’dan kazanç sağlandığının altını çizdi. Niziplioğlu ayrıca “Eğer Hatay için yeni bir planlama yaparsak konaklama, yeme-içme, eğlence yerlerini sıfırdan tasarlarsak hatta bunun için uluslararası şehir plancılardan destek alırsak Cannes, Nice, Dubai gibi turistik bir bölgeye dönüştürebiliriz.  En azından Antalya’nın yarısı kadar gelir elde edebiliriz” dedi.

Hatay’ın turist çekebilecek birçok özelliği olduğunu belirten Niziplioğlu, “Öncelikle plajı, doğası harika. Sıcak bir denize sahip. Ege’de sezon 2 ay iken Akdeniz’de 6 ay” dedi. Bununla birlikte kültürel anlamda da Hatay’ın çok zengin olduğunu ifade eden Niziplioğlu, “Farklı dinlerin ve kültürlerin bir arada yaşadığı şehirde dünyanın ilk kilisesi bulunuyor. Hristiyan ismi ilk kez bu ilde kullanılmış. Roma İmratorluğu’nun en büyük 3 ilinden biri.  Hatay’da İslam, Hristiyanlık ve Musevi inançları iç içe yaşıyor. Cami, kilise ve havra yan yana bulunuyor. Bu özelliği ile yaşayan şehir sayısı çok azdır. Bu özelliğini göstermek için inanç turizmiyle 12 aylık bir turist akışı sağlayabiliriz. Meryem Ana’nın evini görmek için Kuşadası’na 2 buçuk milyon insanın geldiği göz önünde bulundurulmalı” diyerek sözlerine devam eden Niziplioğlu, Hatay’ın 3 medeniyeti birleştiren ve harmanlayan zengin mutfağı nedeniyle gastronomi turları açısından yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

“Hatay’ın turistik olmayışına anlam veremiyoruz”

Niziplioğlu, Hatay’ın turizm kenti olması durumunda ülkeye ve kente birçok fayda sağlanacağını belirterek, “İşsizlik biter. Hemen hemen her hanenin geliri artar. Çevre illere faydası olur. Şu an sadece yazlık konutlar yapıldığı sahili kaybediyoruz çok daha fazla gelire refaha ulaşabilme imkânı varken bu şekilde kalması hepimizin kaybıdır. Akdeniz’de sahili olan Mısır, Tunus, Fas gibi ülkelerin en büyük gelir kalemi turizmken en büyük sahiliyle Hatay’ın turistik olmayışına anlam veremiyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla