Julia Simpson’dan Türkiye turizmi yorumu

İstanbul’da gerçekleştirilen Turizm Yatırım Forumu’nda bir konuşma yapan Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi (WTTC) Başkanı Julia Simpson, Türkiye’nin en önemli rekabet alanının turizm olduğunu belirtti.

“Pandemi sonrası yatırım trendleri” başlıklı forumda bir konuşma yapan WTTC Başkanı Julia Simpson, pandemi sonrası sektörel yatırımların daha da kritikleştiğini belirterek, turizmin Türkiye’nin en önemli rekabet alanı olduğunun altını çizip şu şekilde konuştu:

“Turizm sektörünün önümüzdeki 10 yılda her yıl ortalama yüzde 5 büyümesi bekleniyor. 2022’nin sonunda toparlanacağız. 8,5 trilyon yaratacağız. küresel ölçekte dolar değerinde ve 180 milyon yeni iş yaratacak. Önümüzdeki 10 yılda Türkiye’de turizm sektörünün GSYİH’ye katkısı yüzde 11’e (110 milyar dolar) ulaşacak ve 800 bin yeni istihdam yaratacak.”

Simpson, bu yıl Türkiye’nin, Avrupa’nın 4. gözde destinasyonu olacağını ve Türkiye’de turizm çeşitliliğine ve farklı yatırımlara ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Bize gelip ‘Turizmi geliştirmek istiyoruz’ diyenlere turizmin iki temel unsuru olduğunu söylüyoruz: Güvenlik ve altyapı. Türkiye’de spor, alışveriş ve gastronomi potansiyeli çok yüksek. Farklı segmentlerde odalar geliştirmeniz ve yatırımları ülke geneline yaymanız gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla