Mahan Air değerli turizm yatırımları ile destinasyonları yönetmeye aday

Mahan Air sadece yolcu taşımıyor. İran’ın her köşesinde değerli turizm yatırımları ile destinasyonları da yönetmeye aday…

Günümüz dünyasında havacılık endüstrisinin en önemli görevinin; insanların ve yüklerin hızlı, güvenli bir şekilde taşınması olarak bilinmektedir.  İran’da havacılık sektörü; serbest girişim, arz ve talep piyasası kanunlarının tam olarak uygulandığı sektörlerden biridir. Bu nedenle yerel şirketlerin yanı sıra farklı ülkelerden gelen uluslararası şirketler de herhangi bir vergi ödemeden bu alanda rahatlıkla çalışabilmektedir. Son yıllarda istatistiklere göre, İranlı yolcular tarafından yabancı havayolu şirketlerine ulaşım hizmetleri karşılığında  her yıl ortalama 4 milyar dolardan fazla ödeme yapılmaktadır.

İran’ın en büyük özel havayolu şirketi olan Mahan Air, bu serbest piyasada ve havacılık sektöründeki bu durumda, arzu edilen hizmetleri sunarak her zaman ülkeye döviz kazandırmaya ve sadece İranlı değil tüm bölge yolcularına hizmet vermeye devam ediyor.

Mahan Air’in Tarihçesi

Mahan Air, 1992 yılında yolcu ve yük taşımacılığı yapmak üzere taşımacılık sektöründeki ilk İranlı özel havayolu şirketi olarak kurulmuştur. Bu kompleksin ulusal arenadaki faaliyetleri Tahran-Kerman-Tahran uçuşları ile başlamış ve daha sonra artan tesisler ve hava filosunun geliştirilmesi ile çeşitli iç ve dış hatların büyümesi gündeme gelmiştir.

Mahan Air Filosunun Büyümesi

Mahan Air filosu 1992 yılında kurulduğunda iki Tupolev uçağı ile donatılmıştı. 1999 yılında ilerleme, güvenlik ve konfor hedeflerine ulaşmak için filosuna iki Airbus A300 uçağı ekledi. Sonraki yıllarda Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine uzun mesafeli uçuşlar için mevcut en modern uçaklar olarak birkaç Airbus A300-600 / A310 / A320 / A340 ve Boeing B747-300 / B747-400 uçağı kullanıldı ve kısa iç hatlar için filosuna birkaç BAe-RJ146 uçağı ekledi.

Mahan Air 2010 yılında filosuna ayrıca birkaç modern Airbus A340-600 uçağı ekleyerek Avrupa ve Doğu Asya’ya yeni uluslararası rotalar geliştirme konusunda büyük bir adım attı ve filo büyüklüğünü 55 uçağa çıkararak İran’daki en donanımlı ve güncel filoya sahip oldu.

Yolcu Taşımacılığında Büyüme

Filosunun büyümesi sayesinde Mahan Air, yurt içi ve yurt dışı ağında yolcu ve kargo taşımacılığında büyük bir pay elde etmeyi başardı. İran Sivil Havacılık Örgütü’nün raporuna göre, 2012 yılında Mahan Air hem iç hatlarda hem de dış hatlarda en fazla yolcu taşıyan havayolu oldu.

Mahan Air, 2015 yılında iç ve dış hatlarda yolcu taşımacılığında bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,5’lik bir büyüme kaydederek İranlı havayolları arasında üst üste üçüncü kez birinciliği elde etti. Mahan Air, 2015 yılında beş milyondan fazla yolcu trafiği artışı ve %72 koltuk doluluğu ile liderliğini sürdürdü.

Mahan Air, 2019 yılında ve Corona virüsünün patlak vermesinden önce %65’i iç hatlarda ve %35’i dış hatlarda olmak üzere günde ortalama yüz uçuş gerçekleştiriyordu. İran Sivil Havacılık Örgütü’nün raporuna göre ise, Mahan Air şu ana kadar en dakik ve en az gecikmeli uçuşlara sahip havayolu olarak biliniyor.

Çeşitli varış noktaları,arzu edilen hizmetlerin sağlanması, uluslararası standartlara uygunluk ve uçuş güvenliğinin önemi ile Mahan Air her zaman yolcuların ilk tercihi oldu.

Mahan Air Yurtiçi Ağı

2010 yılının ortalarında Mahan Air, iç hat uçuşları ve başta mahrumiyet bölgeleri olmak üzere büyük ve küçük şehirlere yapılan uçuşlarda İran pazarına liderlik ederken yurtiçi ağını; Kerman, Meşhed, Şiraz, Çabahar, Zahedan, Ahvaz, Asaluyeh, Zabol, Birjand, Iranshahr, Yasuj, Erdebil, Shahrekord, Bojnourd, Jiroft, Khorramabad, Sirjan, Tabas, Gachsaran, Kish, Tebriz, Isfahan gibi şehirlere doğru genişletti.

Mahan Air Uluslararası Ağı

Uluslararası alanda da Mahan Air; Milano, Roma, Münih, Düsseldorf, Barselona, Paris, Kopenhag, Moskova, Kiev, Bakü, Erivan, İstanbul ve Ankara gibi Avrupa şehirleri ile; Pekin, Shenzhen, Guangzhou, Şangay, Delhi, Lahor, Kuala Lumpur ve Bangkok gibi Doğu ve Güney Asya şehirleri ve komşu ülkelerdeki uluslararası hatlara uçarak arzu edilen hizmetleri sağlayabilmektedir.

Mahan Air Hizmetleri

Mahan Air’in yenilikleri ve gelişmiş hizmetler sunması göz önüne alındığında en çok dikkat çeken hizmetler şunlardır:

  • Online check-in, Mahan Air web sitesi üzerinden online biniş kartı alma
  • Mahan & Miles gibi yeni teknolojilerin faydalarına ve kullanımı

Mahan Air’i yabancı şirketlerle bile rekabet edebilen diğer yerel havayollarından ayıran bir diğer özellik ise, mürettebat için İran Sivil Havacılık Örgütü ve diğer ilgili uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmış standart bir eğitim merkezidir.

Yolcu ve kargo hizmetleri sunmanın yanı sıra Mahan Air, uzman havacılık üniversitesi, uzman ve uygulamalı kabin ekibi eğitim merkezi, Airbus, Boeing ve BAe gibi çeşitli filolar için uçuş simülasyon merkezi, mühendislik, onarım kursları ve pilot eğitim merkezi ile havacılık sektöründe eğitim ve araştırma alanında her zaman lider olmuştur.

Mahan Air Tamir ve Bakım Merkezi, deneyimli ve uzman kadrosuyla, birçok kısıtlamaya, üreticilerden hizmet ve parça almanın imkansızlığına rağmen, hem kendi filosunun hem de diğer yerli ve yabancı şirketlerin bakım ve güvenliğini sağlayabilmiştir.

Yaklaşık beş bin doğrudan çalışanı ve on bin dolaylı istihdam yaratan, en büyük filo ve ağa sahip Mahan Air, ülkedeki en büyük özel ekonomik komplekslerden biri ve İran havacılık sektöründeki en büyük özel havayolu şirketidir ve bu sektörün gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Mahan Air Turizm yatırımları

İran turizm bakımından yüksek potansiyele sahiptir. Tarihi, coğrafyası, kültürü ve gastronomisi ile tam bir turizm ülkesidir. İran’ın UNESCO’da kaydedilmiş 19 kültürel mirası yer almaktadır.

Mahan Air, ülke turizmine katkıda bulunmak ve istihdam yaratmak için Başta Tahran olmak üzere bir çok bölgede turizm yatırımları ve destinasyon yönetimleri yaparak ülke turizmine katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Şirketin öne çıkan bir diğer hizmeti de turizm sektöründe sunduğu hizmetlerdir. Bunların arasında; Kerman eyaletinde İranlı ve yabancı turistleri çekmek amacıyla kurulan Malek Abad Shahdad Ekoturizm Glamping Projesi’nin tasarımı ve inşası da yer almaktadır. Bu değerli eylem; yoksunluğun giderilmesine, köylerden şehirlere göçün önlenmesine ve yerel halkın istihdam edilmesine yol açmaktadır. Bu amaçla; Mahan Air, Şahdad’ın Malek Abad bölgesinde ekonomiyi dinamize etmek, geliştirmek ve istihdam yaratmak için göz alıcı palmiye bahçeleri arasında sosyal tesislere sahip güzel süitlerle donatılmış 5 yıldızlı bir Glamping olan Lut Star Eco Camp adında güzel bir kompleks oluşturulmuştur.

Mahan Air Vizyonu

Mahan Air, doğru planlama ve çeşitli pazarların incelenmesiyle, özellikle Doğu ve Güney Asya’dan batıya transit hizmetler şeklinde çok sayıda yolcuyu diğer ülkelere taşımayı başarmıştır. Örneğin, 2016 yılında Çin, Hindistan ve bazı ülkelerden yüzbinden fazla yolcu Mahan Air tarafından İKA’daki merkezi üzerinden aktarılmıştır.

Mahan Air’in geleceğe bakarak, hizmetlerinin kapsamlı bir şekilde büyümesi, gelişmesi ve uluslararası standartlara uygun olması için çaba göstereceğini belirtmek gerekir. Mahan Air’in yurtiçi ve yurtdışı ağını genişleterek ülkenin ihtiyaçlarına göre yolculara arzu edilen hizmetleri sunması, bu kuruluştaki yöneticilerin en önemli hedeflerinden biri olmuştur.

Maksimum memnuniyet ve saygı odaklı hizmet

Mahan Air, İranın en büyük özel havayolu şirketi olarak, güncel uçakları ve uzman ekibi ile her zaman en iyi ve en güvenli uçuşları en üst düzey hizmetlerle sunmaya odaklanmıştır. Yolcularından ve yol arkadaşlarından maksimum memnuniyet ve saygıyı elde etmek ise her zaman gündeminin ana maddesi olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla