Orhan Genceli – Bugün 1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı

Orhan Genceli

“Sessizliğimizin bugün kendisini boğan gürültülerden daha güçlü olduğu günler de gelecektir”

İşçi mücadelelerinin başlangıcından günümüze verilen o kadar canlar ve o mücadeleler karşısında dönüp arkaya baktığımızda mehter marşı gibi 2 ileri bir geri bir arpa boyu yol alınamamıştır.

Otorite maalesef işçinin haklı taleplerini her seferinde vermemek için, en ağır orantısız güç kullanılmaktadır. Bu sadece benim ülkemde değil birçok ülkede çeşitli şekillerde devam etmektedir.

İşçi mücadelelerinin henüz başında 8 saat çalışmak için yaptığı eylemleri bastırmak için otorite gerektiğinde mafya ve çeşitli kartellerle iş birliği yapmış ve kanlı şekilde bastırmış. Üstelik hiçbir suçu olmayan ve 8 saatlik iş günü mücadelesinde önderlik yaptıkları için 4 emekçi idam edilmiştir.

İdam edilen August Spies “Sessizliğimizin bugün kendisini boğan gürültülerden daha güçlü olduğu günler de gelecektir” dedi. Gelen günler olduysa da maalesef zaman içerisinde bu edinimler hep kaybedildi. Sadece kayıplar Chicago’da olmadı Kazancı yokuşu kayıplarımızı da maalesef, adı bayram olan 1 MAYIS da sadece izin günü hakkı kazana bildik. Taksime bile gidemiyoruz.

İçi boşaltılan sendikalar kendi sektörümde de yok edildi. Bugün Turizm ve otelcilik işçisinin hakkını savunacak yada koruyacak bir sendikamız maalesef yoktur. Olanlarda arpalıktan ibarettir.

Eren Joseph Dwyer & Paul Dwyer

Bugün bir mayıs işçinin Emekçinin Bayramı

Geçmişle farkı var mı günümüzün. Oteli bu süreçte dolu olmasına rağmen hizmet Restaurant servisinden, kumanya servisine dönünce fırsat bu fırsat işçisini çıkaran yada ücretsiz izini gönderen yatırımcıları biliyoruz. Tarih bu arkadaşları yazacak.

Oteli % 50 doldurup süreçte açık olmasını ve gelir gelmesini sağlayan satış personelini, size artık ihtiyaç yok diye ücretsiz izine yollayıp devlet desteğine mahkum eden yatırımcılar var.

Personelini ücretsiz izine layık görüp kendi çalışan ve maaş alan maalesef yöneticiler var.

Paket servisi bölümü açık olmasına rağmen, adaletli bir dağılım yerine, kolay yolu seçip tüm personelini ücretsiz izine yollayan Restaurant sahipleri var.

1 Mayıs 1977

Bu günlerde bile sermayenizden asla vaz geçmeyip çalışanınızı yok sayarak, iyi günlerde tekrar hiçbir şey olmamış gibi davranacağınız düşünüyorsanız tarih sizi affetmeyecek.

Yaptığınız o binalar içinde insan olunca güzel, İnanmıyorsanız gidip bir daha yakından bakın şu aralar nasıl göründüklerine

Çocuklar inanın inanın çocuklar
Güzel günler göreceğiz güneşli günler
Motorları maviliklere süreceğiz
Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Orhan Genceli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla