Otlukbeli Gölü turizme kazandırılıyor

Erzincan’ın Otlukbeli ilçesinde yer alan ve 1994 yılında 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile doğal sit alanı ilan edilen Otlukbeli Gölü, turizme kazandırılıyor.

“Siz Hiç Kızıl Göl Gördünüz mü?” projesi, 2021 Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirimesi Altyapı Programı-2 çerçevesinde onaylanarak dünyanın tek traverten set gölü olan Otlukbeli Gölü turizme kazandırılıyor.

Erzincan İl Genel Meclis Başkan Yardımcısı Recep Gündüz’ün odaklandığı proje ile Otlukbeli’nin mevcut turizm altyapı ve üst yapısının iyileştirilmesi, yerel turizm değerlerinin tanıtılarak bölgedeki hizmet çeşitliliğinin ve turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

KUDAKA tarafından desteklenen proje ile bölgedeki turizm üst yapı işlerinin tamamlanması, proje alanında çevre düzenlemesinin yapılması ve Otlukbeli’nin turizm değerlerine yönelik tanıtım çalışmalarının yapılması planlanıyor.

Travertenli Otlukbeli Gölü, 1994 yılında 612 sayılı Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararı ile doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştı.

Dünyanın tek traverten set gölü olan Otlukbeli Kırmızı Göl, oluşumu itibariyle diğer göllere benzemeyen ve yılda yüzlerce turistin uğrak noktası olan bir turizm alanıdır. Projenin ana hedefleri, Otlukbeli Gölü’nü tahribattan kurtararak turizme kazandırmak, Otlukbeli savaş alanını düzenlemek, ilçedeki doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri turizme hizmet edecek düzeye getirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla