Salda Gölü’ne ziyaretçi alımında sınırlama 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, Salda Gölü’ne ziyaretçi alımına kısıtlama getirileceğini duyurdu.

Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 25 iklim elçisi öğrenci ve akademisyen ile Salda Gölü’nü ziyaret eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdür Yardımcısı Beyhan Oktar, Salda Gölü sosyoekonomik analiz ve taşıma kapasitesinin belirlenmesi çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Beyaz Adalar’da gerçekleşen basın toplantısında, Salda Gölü’nün korunması için ziyaretçi alımına kısıtlama getirildiğini açıklayan Oktar, “Beyaz Adalar’da yıllık 572 bin 173 kişi ile Halk Plajı’nda yıllık 280 bin 628 kişiyle sınırlandırılması hedeflenmektedir. Bunun için de gerekli otomasyon sistemleri kurulmuştur ve anlık olarak alanda bulunan misafir sayılarını da görebilmekteyiz. Günlük ve saatlik alan için müsaade edilen ziyaretçi sayıları dolduğu takdirde kısa süreliğine ziyaretçi girişlerini kendi kontrolümüzde bekletiyoruz. Bunun amacı yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda belirlenen sayıların aşılmamasını sağlayarak alanın kontrolünü sağlamaktır. Salda Gölü ve çevresini en iyi şekilde korunmak, gelen ziyaretçiler bakımından alanda koruma kullanma dengesini sağlamayı amaçlıyoruz. Diğer bir hedefimiz ise Salda Gölü ve çevresini UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kazandırmaktır.” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla