Şampiyonluk sevinci Trabzon’u doldurdu

Süper Lig’in bitimine 3 hafta kala Trabzonspor’un şampiyonluk ilan etmesi kentte kutlamalara katılmak için gelenlerle nüfusu 2,5 milyonu geçen, otel ve restoranların dolu olduğu şehirde turizm ve alışveriş merkezleri de dolup taştı. Kent ekonomisine büyük katkı sağlayan şampiyonluk sevinci, turizmcilerin ve esnafın yüzünü güldürdü.

Trabzonspor’un Süper Lig’deki şampiyonluk kutlamalarına şahit olmak isteyenlerin hem yurt dışından hem de Türkiye’nin dört bir yanından hava ve kara yoluyla geldiği kentte son 3 günde 110 seferin düzenlendiği sis nedeniyle inemeyen uçakların Ordu-Giresun, Samsun ve Erzurum Havalimanları’na yönlendirildiği kentte, özel ve toplu taşıma ile gelenlerle nüfus 2,5 milyonu aştı. Kentte oteller ve restoranlar tam kapasite doldu, kiralık araç kalmadı ve alışveriş merkezleri de dolup taştı. Trabzon’da 35.882 kişi kapasiteli 594 otel yüzde yüz doluluk oranına ulaştığından dolayı yer bulamayanlar çevre illerdeki otellerde kaldı.

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarına katılmak isteyenlerle şehre yoğun bir göç yaşandığını belirterek, “Trabzon’a son 3 günde 110 uçak seferi oldu. Trabzon tarihinde İzmir’den Trabzon’a günde 4 uçak seferi olmamıştı. İzmir’den dahi büyük bir talep vardı. Yine kente otobüsle gelenler de çok fazlaydı. Normalde Ramazan Bayramı olması nedeniyle kültür turlarına orta derecede talep vardı. Şampiyonluk maçının bayrama denk gelmesiyle maça gelenlerin yoğun talepleriyle birlikte kültür turları ve seferler kilitlendi. Trabzon, Trabzonsporlular ve Karadeniz için olağanüstü bir hafta yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Şehirde sis nedeniyle oluşan hava muhalefetinin uçuşlarda aksamalara neden olduğunu belirten Kantarcı, “Normal şartlarda, hava muhalefeti olunca uçaklar geri dönerdi. Talep çok fazla ve sistem o kadar yoğun olunca Trabzon’a inmeyen uçaklar Samsun’a, Erzurum’a iniş yaptı. Oraya inenler de otobüslerle geldi. Trabzonspor, hava yolu şirketlerinin inisiyatifini de değiştirdi. Bunun ekonomiye yansıması çok ciddi” dedi.

Kantarcı, taraftarların ve turistlerin talepleri ile turizmde ciddi bir hareketlilik yaşandığını belirterek, “Otellerde konaklayacak yer, araç kiralama şirketlerinde boş araç kalmadı. Bayram dolayısıyla dış hat uçuşlarımız artmıştı, araç talebi de fazla olurdu. Şampiyonluk maçı yoğunluğu olunca daha erken tükendi. Bizi en çok sevindiren yanı, küçük esnafımızın da yüzü güldü. Bizler, turistlerin AVM’ler yerine küçük esnafa katkısı olması, turistleri kent içerisinde tutmak için çalışıyoruz. Şampiyonluk küçük esnafımızı da mutlu etti. Sümela Manastırı da bir daha kapanmamak üzere açıldı. Trabzon’da aslında bizler için genel anlamda 3 bayram birden yaşanıyor” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla