Turizmde çifte bayram! Antalya’da doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı

Bayramla birlikte dünyanın önemli turizm destinasyonlarından biri olan Antalya’nın birçok turizm bölgesindeki tesislerin tamamında yoğunluk yaşanıyor.

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte bayram tatilinin de gelmesi Türkiye’deki turizm sektöründe büyük hareketliliğe yol açtı.Özellikle Antalya’da tesislerin çoğunda doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı.

Antalya’ya 1124 uçuş gerçekleşti

Tatil sürecinde 24 Haziran’da 1124 uçuş gerçekleşerek rekorun kırıldığı Antalya Havalimanı’nda iç ve dış hatlar terminallerindeki hareketlilik de halen sürüyor. Havalimanından günlük ortalama 985 uçuş gerçekleştirildiği kente deniz ve kara yoluyla da turist geliyor.

AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) Başkanı Kaan Kavaloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamasında, Kurban Bayramı dolayısıyla  tatil bölgelerinde yaşanan yoğunluktan bahsederek “Hem tatilin erken açıklanması tüm okulların tatile girmesi, sınavların bitmiş olması, 9 günlük Kurban Bayramı tatili iç turizm hareketini ciddi anlamda pekiştirdi. Doluluklar yüzde 100’e yaklaştı, bu bizim için sezonun başlaması anlamına geliyor. Temmuz-ağustos yüksek doluluk sezonu. Eylül-ekim aylarının da güzel geçeceğine inanıyorum. 9 günlük Kurban Bayramı tatili iç turizm hareketi olarak tam anlamıyla bize ilaç gibi geldi. Antalya’da yüzde 100’e yakın doluluklar yaşanıyor. Bayram tatilinde Antalya’ya iç pazardan paketli turla gelen turist sayısı 300 bini geçti. Türkiye genelinde 2 milyon civarında iç pazar hareketliliği yaşanıyor” dedi.

Dış pazar hareketliliğinde de artış olduğuna dikkat çeken Kavaloğlu, kente 5,5 milyon civarında yabancı turist geldiğini, geçen seneye göre yüzde 30 yükseliş olduğunu vurguladı.

Kavaloğlu, Türkiye’nin 56 milyar dolar gelir, 60 milyon turist hedefini tutturabilmek için ciddi anlamda çalışma yürüttüklerini ifade ederek, sektörün bu süreçte “çifte bayram” yaşadığını söyledi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla