Türkiye’den Mısır’a giden turist sayısı yüzde 200 arttı

Mısır turizm sektörünün deneyimli ismi Amr Elkady, EMITT Turizm Fuarı’nda yaptığı açıklamada, 2023 yılında Türkiye’den Mısır’a turistik geziye giden insan sayısının 150 bin olduğunu belirterek, 2024 yılında ise 250 bin kişinin Türkiye’de ziyarete gelmesini beklediklerini söyledi.

Fuara katılan Mısırlı Turizm Otoritesi Amr Elkady  İHA’ya yaptığı açıklamasında, Mısır’a Türkiye’den turistik ziyaretlerin arttığını ifade ederek, “2022 yılında Türkiye’den 40 bin kişi ziyarete gelmişti ama 2023 yılında Mısır’a gelmek için kurallar daha da kolaylaştı. Bu yüzden de 2023 yılında yüzde 200 artış yaşandı 150 bin turist geldi Türkiye’den Mısır’a. 2024 yılında daha çok turist gelmesi için bu fuara katıldık. Bu sene daha fazla artış bekliyoruz. Bu sene sonunda 250 bin Türk’ün Mısır’a gelmesini bekliyoruz” dedi.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri de değerlendiren Amr Elkady, “Türkiye ile Mısır ilişkileri çok eski zamanlara dayanıyor. Eskiden sıkıntılar ilişki zamanları da oldu. Artık turistik ziyareti kolaylaştırmak için imkanlar arttı. Bu fuara katılmamızın sebeplerinden birisi de bu imkanların kolaylaştırılması için. Artık havalimanından da vize alınabiliyor. Vizesiz girmek biraz daha zaman alacaktır” diye konuştu.

Türk kardeşlerimizi ülkemize bekliyoruz

Elkady’i Mısır’ın misafirperver bir ülke olduğuna atıfta bulunarak, ” Mısır genel olarak misafir sever bir ülke. Bizim ülkemizde en ünlü içecek ise Türk Kahvesi’dir. Biz Türk kardeşlerimizi ülkemize bekliyoruz. Gelsinler birlikte Türk kahvesi içelim” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla