TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yeni yasa ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB TV’de Mehmet Güneli’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi” programında yeni yasa çalışmaları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB TV’de yapılan programda 1618 sayılı yasayla ilgili çalışmaları ‘intikam yasası’ olarak değerlendiren Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığıyla birlikte daha önce yasa için değişiklik çalışması yaptıklarını fakat Bakanlığın 1618 sayılı yasayla ilgili yeni bir metin üzerinde çalışıldığını sonradan başka yerlerden öğrendiklerini belirtti. Bağlıkaya konu ile ilgili bakana yaptıkları ziyarette TÜRSAB’a bilgi verip verilmeyeceğini sorduklarında “Metin hazır olunca görüşünüze başvururuz” dendiğini fakat bir geri dönüş olmadığını belirtti.  Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti: “Sonrasında biz metne ilk olarak bakanlık dışı kaynaklar aracılığıyla ulaştık. Bazı bakanlıklara gönderilmişti. Ama o taslaklarda da değişiklik yapıldı. Şu anda elde gezen yasanın dördüncü versiyonu. Kendi bakanlığımızdan değil ama başka bakanlılardan geliyor taslak.”

 

“Bakanlığın davranış biçimi devlet adabına uymuyor”

Bakanlığın son zamanlardaki davranış biçiminin hiçbir şekilde devlet adabına göre gelişmediğini  belirten Bağlıkaya “Bakanlık bize resmi bir yazı gönderiyor. Daha yazı bize gelmeden biz o yazıyı başka portallarda paylaşıldığını görüyoruz. Daha bize yazı gelmemiş.Bakanlığı bu konuda uyarmak lazım. Bakanlığın TÜRSAB’a yazdığı resmi yazıları sızdıran ahlaksızlar var Bakanlığın içinde. Sayın Bakan’ın bu ahlaksızlığı yapanları bulması lazım. Bu kurumsal bir gereklilik, bir kurum adabı.”

“Bakan güçlü bir TÜRSAB istemiyor”

Güçlü bir TÜRSAB istenmediğinin son 5 yıl içinde Bakan’ın tavırlarından belli olduğunu belirten Bağlıkaya “Kamu oyunda bizimle ilgili konuştuklarında, bize davetlerinde, yasal meslek örgütünü itip kalkıp itibarsızlaşmaya çalışmasında başkalarını ön plana çıkarmaya çalışmasında 5 yıldır bunu aralıksız olarak sürdürüyor. Bakan güçlü bir TÜRSAB istemiyor bunu biliyoruz” dedi.

“TÜRSAB’ı tasfiye edecek yasa çıkarılmaya çalışılıyor”

Bağlıkaya sözlerine şöyle devam etti:  “Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı verilere itiraz eden bir kurum olmasını istemiyor sayın bakan. 100 milyonlarca doların üzerinde tanıtım pazarlama yapan TGA’dan çok daha fazla etkin olan bir kurum olan TÜRSAB’ın ortadan kalkmasını istiyor. Böyle bir rekabeti görmek istemiyor. Çünkü biz onların elli de bir bütçeyle çok daha iyi işler yapıyoruz”

“Son kongremizi sabote ettiler, kürsüyü bastılar. Kayyum atatmaya çalıştılar buraya. İş nereye geldi kamu gücünü kullanmaya. Sektör bunu istiyor diyerek TÜRSAB’ı tasfiye edecek yasanın çıkarılması çalışılıyor”

“Yeni yasa çalışmasıyla TÜRSAB’ın bir meslek örgütü olarak mesleki işletme denetim yetkisini ortadan kaldırıyorlar. Kuruluş denetimleriyle ilgili yetki ortadan kaldırılıyor. Birlik genel kurul seçimleri tarih olarak ayrılmış seçim işlemleri alakasız bir kanunla kurulmuş TGA’ya bağlanmış. Bizim söylediğimize geliyorlar. Seyahat acentaları birliği tektir bunlar hepsine birlik diyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ifadesindeki ‘Türkiye’ kısmı da gidiyor”

“Bu tam anlamıyla intikam yasasıdır”

“Bu yasanın adı tam anlamıyla, her şeyiyle intikam yasasıdır. Bütçesi bizden çok daha fazla olmasına rağmen çok daha iyi işleri TÜRSAB yapıyor. Bakanlığın dediği herhangi bir şeyi analiz etmeden incelemeden biz bakmıyoruz. Üyemizin hakkını koruduğumuz için Bakanlıkla ters düştüğümüz yerler oluyor. Ama Sayın Bakan ‘Kanun benim ben ne dersem o olur’ diyor. Biz buna karşı hukuki mücadelemizi veriyoruz. Üyemizi koruyacak işler yapıyoruz. Bunları istemiyorlar. Ayaklarının altında bir şey dolaşsın istemiyorlar. Turizmle ilgili özellikle gelir verilerinin tamamı palavra. Biz bunları söylediğimiz için tabi ki hedef haline geliyoruz.”

Yeni yasa ile seyahat acentalarının faaliyetlerinin kısıtlandığını belirten Bağlıkaya “Yeni yasada bu transfer ürünü ortadan kaldırmışlar. Yasada deniyor ki “Bir tur programının içindeyse transfer yapabilirsin”  Sadece transfer yapan bir sürü üyemiz var. Onlara da sesleniyorum. Kabul edebiliyor musunuz böyle bir şeyi? Bu madde taksicileri memnun etmek için konulmuş bir madde. Daha önceden denediler oteller transfer yapsın diye. Şiddetli karşı çıkmamıza karşılık bunu bir kenara yazdılar. İşte intikamdan birisi de bu” dedi.

“Üyelerimizin hakkı için sonuna kadar mücadele edeceğiz”

Firuz Bağlıkaya yeni yasaya destek veren mualifler için “Bu sizin uğruna savaştığınız, mesai harcadığınız mesleği ortadan kaldırıyor Nasıl destek açıklıyorsunuz böyle bir şeye. Bu girişim sizin aday olduğunuz yeri ortadan kaldırıyor. Ya o gün aday olduğunuzda samimi değilsiniz ya da şimdi değilsiniz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti  “Muhalif olan 5 kişi 7 kişi rica üzerine demeç veriyorlar. Bunlardan başka destek çıkmaz onlara. Üyelerimiz sonuna kadar bizim arkamızda. Çünkü biz mesleğimizin itibarını korumak için çalışıyoruz. Anayasal bir kurumuz ve üyelerimizin hakkı için sonuna kadar mücadele edeceğiz”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla