TÜRSAB’dan Ukrayna Büyükelçisi’nin boykot çağrısına yanıt

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın, Rusya Büyükelçisini de ziyaret ettiği gerekçesiyle TÜRSAB’ı suçlayıcı açıklamasına, TÜRSAB yanıt verdi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov’un davetlisi olarak Türkiye ve diğer ülkelerde kalan Rus turistlerin durumunu görüşmek için başkente giden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, önce Erkhov ile ardından Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ile bir araya geldi. randevuyla. Ukrayna Büyükelçisi, TÜRSAB’ın Rus büyükelçisi ile görüştüğü gerekçesiyle sert bir açıklamada bulunarak, “TÜRSAB Başkanının sabah bizimle, sonrasında ise Rusya BE ile görüşmesi iki yüzlü politikanın göstergesidir. Saldırgan Rusya ile kendini savunan Ukrayna arasında eşittir işaretinin konulması suç ortağı olmak anlamına gelir. Ukrayna seyahat acentalarını @tursaborgtr ile çalışmamaya çağırıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Büyükelçinin suçlama mesajına yanıt veren TÜRSAB, Türkiye’nin her iki halkı da dost olarak gördüğünü, dili barış olan turizmcilerin her zaman sivil nüfusun zarar görmemesi için hareket ettiğini belirtti. TÜRSAB’ın verdiği yanıtta şu açıklamalarda bulunuldu:

“Rus Büyükelçisi Aleksei Erkhov’un Yönetim Kurulu Başkanımız Firuz B. Bağlıkaya ile görüşme talebi üzerine mevcut durumda turizm ile ilgili yaşanılan sorunlar ve Rus turistlerin ülkelerine güvenli bir şekilde dönmeleri konusunda değerlendirmelerde bulunulmuştur. Söz konusu görüşmede Başkanımız tarafından yaşanan acıların son bulması ve sorunların barış zemini çerçevesinde çözülmesinin gerekliliği ifade edilmiştir.

Bu görüşmenin hemen akabinde Ukrayna Büyükelçisi Vasyl Bodnar ziyaret edilerek TÜRSAB olarak Ukrayna halkı için insani yardım konusunda her zaman hazır olduğumuz, askeri operasyonların bir an evvel son bulması ve Ukrayna halkının birlik ve beraberliğinin devamı dileğimiz iletilmiştir. Türk Devleti olarak sergilediğimiz duruş çerçevesinde, dili barış olan turizmciler olarak her zaman sivil halkın zarar görmemesi için hareket edilmiştir. Rus halkı ile süregelen dostluk ilişkilerimizde olduğu gibi Ukrayna ve Ukrayna halkı ile olan dostluğumuz da asla değişmeyecektir.

TÜRSAB olarak, her zaman barıştan yana turizmciler olarak; bölgede askeri operasyonların en kısa zamanda bitmesini, bölgede barışın hakim olduğu günlere hızla gelinmesini arzu ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla