Ukrayna’dan otel zincirlerine “Rusya’dan çıkın” isteği

Ukrayna, dünyanın önde gelen zincir otellerine “Rusya pazarından çıkmalarını” isteyen bir mektup gönderdi.

TÜRSAB heyetinin geçtiğimiz günlerde hem Rusya hem de Ukrayna büyükelçiliklerini ziyaret ederek turizmle ilgili istişarelerde bulunmasından sonra Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, şu şekilde açıklama yağmıştı: “TÜRSAB Başkanının sabah bizimle, sonrasında ise Rusya BE ile görüşmesi iki yüzlü politikanın göstergesidir. Saldırgan Rusya ile kendini savunan Ukrayna arasında eşittir işaretinin konulması suç ortağı olmak anlamına gelir. Ukrayna seyahat acentelerini @tursaborgtr ile çalışmamaya çağırıyoruz.”

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın turizm alanında da sürdüğüne dair iki gelişme daha yaşandı. Bunlardan biri Ukrayna Seyahat Acenteleri Birliği’nin Türk ve Mısırlı otellerin Rus turist ağırlamamasını istediği açıklaması, diğeri ise Ukrayna’daki otel ve otel yatırım derneklerinin uluslararası zincirlere gönderdiği mektup oldu.

Accor, Hilton, Hyatt Hotels Corp., IHG Hotels & Resorts, Marriott International, Wyndham Hotels & Resorts ve Radisson Hotels Group CEO’larına açık mektup yazan Ukrayna Otelciler Birliği ve Ukrayna Turizm Geliştirme Ajansı, aynı mektubu Avrupa’nın başlıca otel ve konaklama organizasyonu HOTREC ile Dünya Turizm Örgütü Başkanı Zurab Pololikashvili’ye de yolladı.

Tüm önde gelen otel zincirlerinin Ukrayna’daki durumla alakalı yalnızca ‘sembolik’ açıklamalar yaptığı iddia edilen mektupta, zincirlerin ‘yeni otel yatırımlarını durdurma’ kararının boş ve alaycı bir jest olduğu belirtildi. Şu ana kadar Rusya’daki temsilciliklerini sadece IHG ve Marriott’un kapattığını söyleyen kuruluşlar, “Ukrayna’nın yanındayız” demenin yeterli olmadığını ve Rusya’da herkesin “rejim değişikliği” için çaba göstermesi gerektiğini öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla