Bodrum’da otel mühürlendi, turistler sokakta kaldı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde ÇED raporu olmayan ve eksik belgelerle turizm sezonunu açan 4 yıldızlı otel mühürlenirken, yaklaşık 300 turist sokakta kaldı. Acenteler, yerli ve yabancı turistleri diğer otellerde ağırlamak için büyük çaba harcarken, olaya sert tepki gösterenler de oldu.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Ortakent Mahallesi’ndeki 4 yıldızlı Middle Town ve Palmet Bodrum otellerine giriş yapmak isteyen yaklaşık 300 turist sokakta kaldı. Öğle saatlerinde otele gelen ancak otelin polis ve zabıta tarafından mühürleneceği ebebiyle odalarına alınmayan turistler şok yaşadı.

Otelin kapısında bavullarıyla 5-6 saat bekleyen Türk, Rus, Ukraynalı ve Danimarkalı turist grubu ile otel yöneticileri arasında sert tartışmalar yaşandı. Arkadaşlarıyla tatile gelen ve üç günlüğüne 4 bin TL ödediğini söyleyen Oksana Aksoy, “Sabah saatlerinde otele geldik ancak odalara alınmadık, saatlerdir burada bekliyoruz, ne olacağı belli değil acenteler bizi otellere götürecek ama nasıl bir yere gideceğimizi bilmiyoruz, paramızı geri ödemelerini istedik, kabul etmediler, büyük ihtimalle davalık olacağız” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün ÇED raporunun bulunmaması sebebiyle Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi’nin evrakların eksik olmasından dolayı mühürleme kararı aldığı ve haftalar öncesinden otel yöneticilerine turist kabul edemeyecekleri bildirilmesine rağmen otele müşteri kabul edilmesi üzerine yasal işlem başlatıldı.

Turistlerin bir kısmı taksilerle, bir kısmı da acentelerin sağladığı otobüslerle başka otellere aktarıldı. 43 derecenin altında bekleyen turistler, internetten rezervasyon yaptırma işkencesine maruz kaldıklarını belirterek tepki gösterdi.

Otel yöneticileri ise basın mensuplarına açıklama yapamayacaklarını söyleyerek, “Zaten zor durumdayız neyin açıklamasını yapacağız, şu anda turistlerin sorununu çözmeye çalışıyoruz” ifadesinde bulundular. Turistlerin oteli boşaltmasının ardından polis ve zabıta ekipleri oteli mühürledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla