Germanya Han, İstanbul turizminin hizmetinde

Deutsche OrientBank için tasarlanan ve yaklaşık 130 yıllık bir mazisi bulunan tarihi Germanya Han, İstanbul turizminin hizmetinde. Eminönü’nde The Orientbank Hotel Istanbul adıyla, dünyanın farklı yerlerinden misafirlerini ağırlayan otelin mimarı ise Sirkeci Garı’nın da tasarımını yapan August Jasmund.

1900’lü yılların başında yapılan Germanya Han, aslına sadık kalınarak konaklamaya uygun olarak restore edildi ve otel olarak açıldı. Açılışı pandemi dönemine denk geldiği için pek farkedilmedi, ancak uzaktan bakıldığında kurşun grisi çatısı ile bölgesinde kendini hissettiren yapı, The Orientbank Hotel Istanbul adı altında turizm sektörüne hizmet veriyor.

Geleneksel butik

Dünyada 240’dan fazla noktada bulunan Marriott zincirine bağlı Autograph Collection Otelleri’nden biri olan The Orientbank Hotel Istanbul, 4 geniş suit de dahil olmak üzere 36 özel tasarımlı odasıyla misafirlerini ağırlıyor. Geleneksel butik oteli yeniden tanımladıklarını belirten otel yetkililerinin verdiği bilgiye göre, The Orientbank Hotel Istanbul’u konaklama için tercih edenlerin yüzde 100’ünü yabancı misafirler oluşturuyor. Konaklayanların yüzde 70’ini ABD’li seyahat severler, kalanını ise Avrupalıların oluşturduğu belirtiliyor.

İstanbul’a dokunuş

Otelin lobby katında restoranı ve kasa dairesinde Gastro Jazz Kulübü bulunuyor. Girişteki gastronomi yapılanmasıyla Türk ve farklı milletlerden misafirlerini ağırlayan The Orientbank Hotel Istanbul, Türk kahvesi hazırlama ve sunumuyla iddiasını ortaya koyuyor. Hatta Sultanhamam yönüne doğru dışarıda kurulan kahve masalarıyla İstanbullulara karışıyor, şehir halkına dokunuyor. Böylelikle Germanya Han, eski günlerindeki o dışa kapalı imajını yeniliyor.

Sirkeci Garı’nın mimari yapıtı 

The Orientbank Hotel Istanbul’un hizmet verdiği tarihi Germanya Han, mimarlık eğitimini Berlin’deki Kraliyet Mimarlık Akademisi’nde alan August Carl Friedrich Jasmund tarafından tasarlandı. Jasmund, Alman hükümeti tarafından şark mimarisini incelemesi amacıyla İstanbul’a gönderildi. İstanbul’da yapmış olduğu bir ev vesilesiyle, II. Abdülhamid’in mabeyincilerinden Ağrıbozlu Ragıp Paşa’nın takdirini kazanarak, sarayın ‘danışman mimarı’ olan August Jasmund, 1890’da yeni açılan Sanayi Nefise Mektebi’ne mimari tasarım hocası olarak tayin edildi.

Bu okulda ders verdiği yıllarda Sirkeci Garı’nın tasarımıyla görevlendirilen Jasmund, Mimar Kemaleddin Bey’in Almanya’ya gönderilmesi ve mimarlık eğitimini orada tamamlamasında da etkili olmuştu. 1888’den 1907’ye kadar Osmanlı Sarayı’na hizmet eden mimar ile daha detaylı ilgilenenler, Mehmet Yavuz’un DergiPark’taki, ‘Mimar August Jasmund Hakkında Bilmediklerimiz’ başlıklı makalesini de görebilir

Tarihi atmosfer yaşatıyor

The Orientbank Hotel Istanbul, tarihi kapısından girişini takiben etkileyici lobi atmosferi ile konuklarını ağırlıyor. Yaklaşık 130 yıllık bir geçmişe sahip olan The Orientbank Hotel Istanbul; dış cephesi, teras kubbesi, tamamı el yapımı mermer sarmal merdiveni, korkulukları, ahşap döner kapısı ve girişinde orijinal olarak duran yan ahşap kapısı ile tarihi atmosferini koruyan bir otel olarak dikkat çekiyor.

kaynak: turizmnews.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla