Londra’nın ikonik kulesi otel oluyor

Londra’nın merkezindeki ikonik BT Kulesi (British Telecommunications Tower) 275 milyon sterline ABD’li otel grubuna satıldı. Londra’yı yaklaşık 200 metre yükseklikteki bir otel odasından izlemek yakında mümkün olacak.

Şehrin simgelerinden olan ve İngiltere’nin telekomünikasyon trafiğini taşıyan BT Tower, 275 milyon sterline (10.7 milyar TL) otel zinciri MCR Hotels’e satıldı. Binayı 1984’den bu yana işleten İngiliz şirketi BT Group, telekomünikasyon trafiğinin artık sabit ve mobil ağlar üzerinden sağlandığını açıkladı. MCR Hotels, ünlü kuleyi lüks bir otele dönüştereceğini duyurdu.

Koruma altındaki yapılar listesinde yer alan BT Tower, 1961-1964 yılları arasında, o zamanlar Londra’dan ülkenin geri kalanına telekomünikasyon trafiğini taşımak için kullanılan mikrodalga antenleri desteklemek amacıyla inşa edildi.

BT yaptığı açıklamada telekom teknolojisi geliştikçe binanın kullanımının da değiştiğini söyledi. Kulede yer alan mikrodalga antenler, ülkenin telekom altyapısının bir parçası olarak artık gerekli olmadıkları için on yıldan uzun bir süre önce kaldırıldı. BT Kulesi aynı zamanda BT Group’un Medya ve Yayın işi kapsamında canlı televizyon yayınları için küresel bir değişim noktası olarak önemli bir yerdi. Şirket, Medya ve Yayın bölümünün hizmetleri bulut tabanlı platformuna taşımaya başladığını ve böylece daha modern tesislere geçişin kolaylaştığını söyledi.

BT, şirket içi uygulama ve hizmetlerin buluta taşınmasına yardımcı olmak ve şirketin dijital dönüşümünü hızlandırmak için 2022 yılında bulut devi AWS ile beş yıllık bir anlaşma imzalamıştı. BT Group’un emlak direktörü Brent Mathews yaptığı açıklamada BT Kulesini önemli bir simge olarak gördüklerini ve şirketin şimdiye dek bu kulenin sahibi olmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Mathews sözlerine şöyle devam etti: “Kule, ulusun çağrılarını, mesajlarını ve TV sinyallerini taşımada hayati bir rol oynamıştır, ancak giderek artan bir şekilde içerik iletimi ve iletişim ihtiyaçlarımızı başka yollarla sağlıyoruz. MCR ile yapılan bu anlaşma BT Tower’ın yeni bir amaç edinmesini sağlayacak ve bu ikonik binayı gelecek on yıllar boyunca koruyacak.”

Yüksek yapıdan taşınma hemen gerçekleşmeyecek ve BT Grubu ekipmanlarını binadan kademeli olarak önümüzdeki 6 yıl içinde tamamen çıkartacak. Ödeme planı da buna uygun olarak düzenlendi ve 6 yıla yayılacak. MCR Hotels’in sahibi ve CEO’su Tyler Morse yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu sevilen binayı korumaktan gurur duyuyoruz ve ikonik bir otel olarak hikayesini anlatacak öneriler geliştirmek için çalışacağız ve kapılarını nesillerin keyif alması için açacağız.”

BT Kulesi aynı zamanda 34. katta binanın tepesine yakın bir yerde bulunan ve müşterilerine İngiltere başkentinin muhteşem panoramik manzarasını sunan döner restoranıyla da ünlü. Bu restoran 1981 yılında kapatıldı, ancak daha sonra birkaç yıl boyunca kurumsal ağırlama etkinlikleri için kullanıldı.

Kaynak: NEWSROOM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla