Türkiye’nin ilk 5 yıldızlı oteli yıkılıyor

1960-1970 yıllarına damga vuran Türkiye’nin ilk yerli sermayeli 5 yıldızlı oteli  Çınar Otel’in binasının yıkılma sürecine girdiği belirtildi.

Gazeteci Emine Çaykara sosyal medyadan yaptığı açıklama ile Türkiye’nin ilk yerli sermayeli 5 yıldızlı oteli  Çınar Otel’in Özbek bir aile tarafından satın alındığını ve  otelin iki ay içinde boşaltılarak, ardından yıkıma geçileceğini belirtti.

Yazar Emine Çaykara X platformu üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  “Yeşilyurt/Yeşilköy Çınar Otel iki ay içinde tamamen boşaltılıp yıkıma girecekmiş, üç dört kuşaktır İngiltere’de yaşayan bir Özbek aile satın almış. Dün öğrendim. Güçlendirme, tarihi kültürel koruma, sahip çıkma gücü yok mu Kültür Bakanlığı’nın, bu kadar zayıf mı?”

ÇINAR OTEL HAKKINDA

Çınar Oteli, Harbiye’deki Hilton’dan sonra Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli olarak tanınıyor. Tamamen yerli sermayeyle inşa edilmiş ve işletilen ilk beş yıldızlı otel olma özelliğine sahip. 1950’lerin başlarında Haydar Çınar tarafından 15 odalı küçük bir otel olarak inşa edilen Çınar, 1956’da iş adamı Tevfik Ercan ve kardeşleri tarafından satın alındı ve yeni otelin inşası başlatıldı. 1958’de açılan otel, 1959’da Bilderberg Toplantıları’na ev sahipliği yaparak uluslararası bir üne kavuştu. 60’lı ve 70’li yıllarda seçkinlerin tercih ettiği mekanlardan biri olan Çınar, 1980’lere kadar popülerliğini korudu. Ancak Ercan ailesinin mali sıkıntıları ve yeni otellerin açılmasıyla popülerliği azaldı. Cem Yılmaz’ın da ilk iş yeri olan Çınar Oteli, 50’nci yılında iki yıl süren bir yenilenme sürecinden geçti. Şimdi, 65 yıllık zengin tarihine ve anılara sahip olan Çınar Otel, yıkımın eşiğinde. İstanbullular ve özellikle otelin bulunduğu Yeşilyurt-Yeşilköy bölgesinde yaşayanlar için bu, büyük bir kayıp anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla