Ferhat Keleş: Doğu Avrupa’da arafta kalmış bir turizm pazarı; Belarus

Pegas Touristik ve Southwind Airlines önderiliğinde Belarus’un başkenti Minsk’te seyahat acenteleri ile bir araya gelerek İstanbul’u da tanıtma fırsatı bulan Ramada by Wyndham Istanbul Sultanahmet Hotel Genel Müdürü Ferhat Keleş yaşadığı bu dört günlük deneyimi Hotel Restaurant Haber okuyucuları için kaleme aldı.

 

Belarus, namı diğer Beyaz Rusya Doğu Avrupa’nın ortasında yer alan, uzun süredir tur operatörlerinin radarında olmayan, ancak keşfedilmeyi bekleyen bir turizm destinasyonu olarak göze çarpmaktadır.

Doğal Zenginlikler:

Belarus, yeşil ormanları, gölleri ve nehirleriyle ünlüdür. Ülkenin çeşitli doğa rezervleri, kuş gözleme noktaları ve doğa yürüyüş parkurları, doğa severler için ideal bir destinasyon sunmaktadır. Belovezhskaya Pushcha Ormanı, ünlü Berezina Nehri ve Naroch Gölü gibi doğal zenginlikler, Belarus’un turistik çekiciliğini artırmaktadır.

Kültürel Miras:

Belarus, tarih boyunca farklı kültürlerin etkisi altında kalmış ve bu da zengin bir kültürel mirasa sahip olmasını sağlamıştır. Minsk’teki tarihi binalar, katedraller ve müzeler, ziyaretçilere ülkenin tarihini ve kültürünü keşfetme fırsatı sunmaktadır. Ayrıca, geleneksel Belarus mutfağı ve el sanatları da ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Ülkede yiyecek-içecek fiyatları Türkiye’ ye oranla çok uygundur.

Turistik Altyapı, İmkanlar ve Turizmdeki Potansiyel:

Belarus, turizmi teşvik etmek amacıyla altyapı ve turistik imkanlara önem vermektedir. Minsk ve diğer büyük şehirlerdeki konaklama tesisleri, restoranlar ve tur rehberlik hizmetleri, turistlerin konforlu bir şekilde seyahat etmelerini sağlamaktadır.

Pegas Touristik, Türkiye – Belarus turizminin karşılıklı olarak geliştirilmesi için Ramada by Wyndham Istanbul Sultanahmet Hotel ile ortak çalışmalar yapmakta, karşılıklı ziyaretler organize etmektedir. Bu bağlamda Belarus’ da hizmet veren seyahat acenteleri İstanbul’da Ramada by Wyndham Istanbul Sultanahmet Hotel’ de ağırlanmış olup, İstanbul’un tanıtılması, turizmin geliştirilmesi konusunda önemli bir organizasyona imza atmıştır.

Rusya’ nın arka bahçesi gibi görülen Belarus’a, Ukrayna – Rusya savaşı sonrasında bazı yaptırımlar uygulanmış olup, ülkenin ulusal havayolu şirketi Belavia Airlines Ukrayna hava sahasını kullanamadığı için İstanbul – Minsk seferleri 5 saat 40 dakikada tamamlanmaktadır. Southwind Airlines kısa bir süre önce İstanbul – Minsk seferlerine başlamış olup yolculuk süresi 3,5 saat gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Southwind Airlines’ın bu hamlesi sonrasında iki ülke arasında turizm pazarının geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Bilindiği üzere ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkelerin başında Rusya gelmektedir. Ocak – Kasım 2023 tarih aralığında 6.083,696 kişi sayısı ile Rusya ziyaretçileri zirvede yer almaktadır. Ancak ülkemize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler listesinde Rusya’ nın arka bahçesi diye nitelendirilen Belarus’ u görememekteyiz. Oysa ki; 25 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Belarus’u resmi olarak tanıyan ilk ülke Türkiye’dir. İki ülke arası gerçekleşen ziyaretlerde vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Belarus, keşfedilmeyi bekleyen, arafta kalan bir turizm cenneti olarak ön plana çıkmakta, ülkede yayınlanan Türk dizileri reyting rekorları kırmakta, Türkiye ve Türk insanına olan sevgilerini şehri gezerken her an rastlayabileceğiniz bir ülkedir. Doğal güzellikleri, zengin kültürel mirası ve turistik altyapısıyla bu ülke, Doğu Avrupa’da yeni ve heyecan verici bir destinasyon olma potansiyeline sahiptir.

Türkiye – Belarus Turizm pazarının geliştirmek için atılacak adımların çoğalması dileklerimle.

Son olarak Belarus ziyaretiniz sırasında yapmanız gereken en önemli şey; Trafik kurallarını riayet etmeniz. Zira trafik kuralları konusunda da çok hassas bir ülke.

 

Ferhat Keleş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla