Urla Enginar Festivali başladı

8’inci Uluslararası Urla Enginar Festivali bugün başladı. 

Pandemi sebebiyle Urla ilçesinde 2 yıldır yapılmayan 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali bugün başladı. Urla Belediye Başkan Vekili Kaymakam Murtaza Dayanç, 3 gün içinde gerçekleşen festival hakkında bilgi vererek, “Coşkulu bir festival havası var ve bundan dolayı çok gururluyuz. 1 milyonun üzerinde katılımcı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

3 gün sürecek festivale 1 milyondan fazla yerli ve yabancı katılımcının katılması beklenirken, festival boyunca stantlar her gün 09:00’da açılacak. Festival kapsamında bazı yollar trafiğe kapatılırken, geniş güvenlik önlemleri de alındı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Yarımada’nın kalkınma stratejisindeki en önemli ürünlerden biri olan enginarın tanıtımı için düzenlenen 8. Uluslararası Urla Enginar Festivali’nde üretici ve esnafla buluştu. İki yıllık pandemi döneminin ardından bu yıl 6-8 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivali ziyaret eden Başkan Tunç Soyer’e, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Ednan Arslan ve Tacettin Bayır’a, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, muhtarlar, kooperatif başkanları eşlik etti.

Başkan Tunç Soyer, Urla Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan ve tarihi Urla sokaklarını şenlendiren festivalin stantlarını ziyaret etti. Soyer’e başta şehir dışından gelen vatandaşlar olmak üzere Urlalı çocuklar ve Urla halkı yoğun ilgi gösterdi.

Festivalin üretici için büyük önem taşıdığını belirten Başkan Soyer, Eylül ayında İzmir’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Terra Madre Anadolu fuarı ile İzmir gastronomisinin dünyaya tanıtılacağını söyleyen Soyer, “Çok mutluyuz, heyecanlıyız. Bir yandan üreticimizin ürettiklerini satabiliyor olmaları son derece önemli. Herkesin yüzünde o umudu ve mutluluğu görüyoruz. Uluslararası Urla Enginar Festivali’ni çok daha yükseklere taşıyacağız. Sadece Urla’nın değil İzmir’in tüm zenginliklerini Terra Madre ile büyüteceğiz. Az kaldı. Eylül ayı için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Bu olağanüstü lezzetler dünyayla buluşacak” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla