Çetin Osman Budak: Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı ayıracağız

CHP İstanbul İl Başkanlığı Turizm Komisyonu tarafından düzenlenen Turizm Çalıştayı; İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştaya CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, Bayındır, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi ve İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek ile beraber Bayındır, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu üyesi ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ile Turizm Komisyonu üyeleri katıldım gösterdi.

Bu bakanlıkları biz ayıracağız

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yaptığı konuşmada dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığının bir arada olmasının turizme ya da kültüre yeterince odaklanılmamasını beraberinde getirdiğini belirten Budak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu bakanlıkları biz ayıracağız. İktidara geldiğimiz zaman, Kültür Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı ayrı ayrı olacak. Çünkü turizmi ancak turizmin ustaları, duayenleri toparlayabilir diye düşünüyorum. Aşağı yukarı Türkiye’ye dört saatlik uçuş mesafesinde, 1,5 milyar insan yaşıyor ve bunların gelir düzeyleri ortalaması 10 bin doların üstünde. Biz yoğun olarak üç pazardayız. Ukrayna ve Rusya; Türkiye turizminin %27’sini kapsıyor. Yani neredeyse üçte biri. Türkiye’ye gelen turistten üç tanesinin bir tanesi bu iki pazarda ve bunlarda da savaş var. Bu çeşitlendirilebilir. Bu bahsettiğim alan 30 trilyon dolarlık bir bölgeden bahsediyorum. Yani uçuş mesafesi dört saat olan bölgede 30 trilyonluk gayri safi hasıla var. Çok büyük bir rakam. Bu turizme bir şekilde dönüştürülebilir’’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla