CHP’li vekil Bakan Ersoy’a turizm gelirlerini sordu

CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a turizm gelirlerini ve çalışan sayısını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Türkiye’ye gelen yerli ve yabancı toplam turist sayısı, turizmdeki işletme ve çalışan sayısı ile turizm gelirleri bütçesini Meclis gündemine getirdi.

Gazete Duvar yazarı Müzeyyen Yüce’nin yaptığı habere göre, Tanrıkulu’nun Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu üç farklı soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ziyaretçi sayısı istatistikleri için Bakanlığın internet sitesine yönlendirdi. turizm gelirleri konusunda da Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) yönlendirdi.

Bakan Ersoy, turizm gelirleriyle ilgili çalışmaların TÜİK tarafından yürütüldüğünü belirterek, TÜİK’in internet sitesinin bağlantısını paylaştı. Tanrıkulu’nun turizm çalışanları ile ilgili sorusu önergede cevaplanmadı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, cevabında Tanrıkulu’nun turizmdeki işletme sayısıyla ilgili sorusunu yanıtladı. Türkiye’de turizm işletme belgeli 4 bin 625 kayıtlı konaklama tesisi olduğunu söyleyen Ersoy, “Bunlara ait 1 milyon 58 bin 212 yatak, mahalli idarelerce belgelendirilen 9 bin 379 konaklama tesisi ve bunlara ait 6 milyon 687 bin 39 yatak yatak bulunmaktadır. Ayrıca Bakanlığımızdan belgeli 47 eğlence tesisi, bin 130 yeme-içme tesisi, 51 Golf, Yüzme Havuzu, Hamam vb. diğer turizm tesisi bulunmaktadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla