Bodrum’da Acı Ot Festivali renkli geçti

Bodrum’da bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Acı Ot Festivali renkli görüntülerle geçti. Havanın soğuk olmasına karşın gün boyunca binlerce kişi festival alanını ziyaret etti.

Geçen sene pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen Acı Ot Festivali, bir yıl aradan sonra 12-13 Mart tarihlerinde Ortakent Köyiçi’nde tekrar yapıldı. Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, OYDER, Bodrum Ticaret Odası ve Esnaf Sanatkarlar Odası’nın işbirliği ve desteğiyle gerçekleştirilen festivalde, yerel lezzetlerin, yerel otların ve el yapımı ürünlerin sergilendiği stantlar kuruldu. Sanat Tarihi Uzmanı Zeynep Atılgan’ın rehberliğinde Müsgebi Mahallesi’ndeki tarihi evler, sarnıçlar ve değirmenler ziyaret edildi.

Türkiye’nin ünlü şeflerinin şifalı otlar pişirdiği festivalde, Bodrum ve Muğla yörelerine ait halk oyunları sergilendi ve çeşitli sanatçılar konserler verdi. Havanın soğuk olmasına karşın festivale binlerce kişi katılım gösterdi. Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Belediye Başkanı Ahmet Aras da festival alanını ziyaret edenler arasında yer aldı. Başkan Ahmet Aras’ın, Yemek Yazarı Sahrap Soysal ile birlikte mutfakta yemek yaptığı anlar da katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, festivalde yaptığı konuşmada Bodrum’da festivalin heyecanla beklendiğini belirterek, “Gastronomi turizmi önemli bir faaliyet. Biz de bu festivalde bunu yapıyoruz. Bodrum’un güzel insanları ile ve çevreden gelen güzel insanlar, misafirlerimiz burada konuşacaklar, burada yapılan yemekleri öğrenecekler. Hangi ottan ne çıkar, bunları bilecekler. Yaşadığınız coğrafyayı iyi tanırsanız ondan keyif alırsınız. Bizim de amacımız bu. Bodrum’da 800’e yakın endemik bitki türü var. Biz dağları taşları hafriyatla doldurmayın, kazmayın diye feveran ediyoruz. Bilin ki orada yaptığınız kazı, endemik türü yok ediyor. Bodrum’un her köşesinde otlar, bitkiler var. İlaç bunlar. Lütfen Bodrum’da bir yere dokunurken 40 defa düşünün. Ya tarih vardır ya da endemik bir bitki türü vardır.” şeklinde konuştu.

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Türkiye’nin gastronomi yönünden zenginliğinin altını çizerek, “Ülkemizin her bir ili gastronomide yarışıyor. Turizm, sadece kalmak, denize girip gitmek değil. Kültürel alışveriş çok önemli. Bunun en alt dallarından bir tanesi de yemek kültürü. Gastronomi, gelen turiste kültürümüzü tanıtmanın bir aracı.” ifadelerinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla