Mezopotamya Gastronomi Platformu kuruldu

Güneydoğu Anadolu coğrafyasının gastronomi değerlerini tanıtmak, sürdürülebilir projeleri desteklemek ve bölge şehirlerini gastro-kentlere dönüştürmek amacıyla ‘Mezopotamya Gastronomi Platformu’ kuruldu.

Güneydoğu Anadolu coğrafyasının gastronomi değerlerini tanıtmak, sürdürülebilir projeleri desteklemek ve bölge şehirlerini gastro-kentlere dönüştürmek amacıyla ‘Mezopotamya Gastronomi Platformu’ kuruldu.

İlk toplantısını Diyarbakır The Green Park Hotel’de gerçekleştiren Mezopotamya Gastronomi Platformu (MGP) çalışmalarını başlattı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve çevre illeri kapsayan platformun ilk toplantısına 11 ilden yaklaşık 60 kişi katıldı. Platform aracılığıyla öncelikle bölgenin gastronomi potansiyelinin artırılması, şehirlerin ve yerel üreticilerin markalaşmasına katkı sağlanması, bilinirliği az olan ürün ve lezzetlerin tanıtılması amaçlanıyor.

Diyarbakır’da yapılan ilk toplantıda Mezopotamya Gastronomi Platformu (MGP) Başkanlığı’na seçilen tecrübeli turizmci Hüseyin Aslan, “Gastronominin ana vatanı Mezopotamya bölgesindeyiz, bu coğrafyanın çocukları olarak adını tarihe büyük puntolarla yazdırmış olan Mezopotamya bölgesinin yiyecek içecek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için elimizden geleni yapacağız. Şehirlerimizin her biri Gastro-kent olabilecek potansiyele sahip. Bölgemiz için gastronomi alanında ortak akılla hareket edecek bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşünüyorduk. Geniş katılımla ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıya katılan başta Diyarbakır İl Kültür Turizm Müdürü Cemil Alp, Belediye Kültür Daire Başkanı Ali Çelik, Diyarbakır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Fındıkdalı, eski Vakıflar Müdürü Metin Efsen, TGA Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Selda Çiçek Veske’ye ve katılan diğer tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum.Platformun kurulmasında bize her konuda fikir ve düşünceleriyle destek olan Gastronomi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Güneli’ye de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Amacımız kamu ve özel sektör iş birliğiyle Mezopotamya gastronomi kültürünü daha da yukarılara taşıyıp geniş kapsamlı çalışmalar yapabilmek. Katılım gösteren, destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.

Mezopotamya Gastronomi Platformu’nun resmileştirilmesi ve yönetim, üye ve organizasyon faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumlu başkan yardımcılıklarına Selahattin Okçu ve Şemsettin Yıldız atanırken, MGP sözcüğüne Handan Atay ve Bölge basın danışmanlığına Nesrin Erdoğmuş seçildi. Platform yönetimi önümüzdeki günlerde bölge illerinin valiliklerini ziyaret edecek, il kültür ve turizm müdürlükleri ile iletişim sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla