Bozkırın Ortasındaki Terk Edenlerin Şehridir Kırşehir.

Yanlış başlık değil Kırşehir’den bahsediyorum. İnancın vazgeçildiği umutsuzluğun hayat bulduğu hüznün şehridir Kırşehir.

Orhan Genceli

Anadolu’ya özellikler doğu ve güney doğuya geçen otobüslerin, sadece sabahın köründe ya da gece karanlığında mola verilen, yaz kış fark etmez otobüsten indiğinizde içinizi ürperten şehirdir Kırşehir.

Vazgeçilmiş, ailenin para kazanmayan dolaysıyla sevilmeyen evladı gibidir Kırşehir.

Terk edilmişliğin şehre bürünmüş halidir Kırşehir. Kalanın gitme hayali kurduğu gidenin çok özlediği ama dönmek istemediği şehirdir Kırşehir.

Sadece Kırşehirliyi değil yanlışlıkla buraya göç edenleri de, göçürten şehirdir Kırşehir.

Elindeki değerlerin kıymetini çok bilmeyen kaybettiğinde anlayan ama çok geç olan, insanların yaşadığı şehirdir Kırşehir.

Oysa birçok ülkeyi bile kıskandıracak derin bir tarihi ve kültüre sahip olan şehir günümüzde maalesef verdiği göç ile Anadolu da hiç de layık olmadığı bir konuma yerleşmiş şehirdir Kırşehir.

Bu göçlerle, iş gücü göçü iş yapma ve ürün üretme becerisinin kaybetmiş. Sermaye göçü ile ise yatırımları başka illere yönlendirmiş ve sermayeyi kaybettiği gibi gelecek sermayeleri de olumsuz etkileyen şehirdir Kırşehir.

En önemlisi beyin göçü belki de en olumsuzudur. Göç veren yerin beyin kadrosunun azalması demektir. Bu da bir yerin gelişimi için en gerekli olan unsurunun yok olması, tüm üretken ve kültür hafızanın yok olmasına, yerine yobaz bir hafıza ve liyakati olmayan karakterlerin şehrin karar vericileri olur. Komşu şehirlere göre, olması gerekli maalesef kıymette, olmamasına vesile olmuş şehirdir Kırşehir.

Bu göçenlerin uzun vadede geri dönenler sermayeleri ve bilgileri ile dönmek yerine, yaşlanıp emekliliğinin ve ömrünün son evresini memleketinde geçirmek isteyen ya da büyük şehirlerde başaramayan kaybedenlerin şehre fayda yerine gençlere umutsuzluk aşılayanların şehridir Kırşehir.

Düşününki geçmişin de Ahi Evran, Caca Bey, Hacı Bektaş-ı Veli gibi bilgin ve alimlerin gelip yurt edindikleri bu topraklar, Türkler ve İslam’ın gelmesinden önce de kadim birçok medeniyete ev sahipliği yapan günümüzdeki konumunu hiç de hak etmeyen şehirdir Kırşehir.

Şehre tayin olup giden Valilerin cabaları sonucu belki bir şeyler yapılsa da, seçimi kazanan Milletvekillerinin Ankara’ya gittiklerinde unuttukları şehirdir Kırşehir.

Yerel yönetimlerde de şehirlerin kadim kültür ve geçmişini okumadan incelemeden vizyonsuz başka şehirlerde gördükleri yapılanmaları kopyalayıp yapıştıranların şehridir Kırşehir.

Her şey o kadar özensiz ve bıkkınlık ile yapılmaktadır ki %90 muhafazakâr olan bu şehir de ezanlar ve selâların bile makamında okunmadığı şehirdir Kırşehir.

Artık burada pişirilen güzelim “Çirleme”nin eti Migrostan, Kayısısı Malatya’dan, pekmezi Antep’ten gelen, ayva dolmanın ayvası Sakarya’dan, Kesme aşının Kesmesi barilla makarnadan yapılan şehirdir Kırşehir.

Güzelim Pekmezli Pelteyi gençlerinin bilmediği üstüne konan bana göre dünyanın en güzel cevizî “Kaman Cevizi”i ise Ancak Almanya’daki marketlerden alına bililen şehirdir Kırşehir.

Bu kadar vaz geçilmiştik varken Turizmden bahsetmeye gerek var mı bilmem. Termalde bırakın Türkiye’nin dünyanın en iyi kaplıcasının, suyunun yarısı değerinin onda birine satılan otellere yarısı ise Kılıçözü çayına akmakta olan şehirdir Kırşehir.

Şehir o kadar özensizdir ki, kendi doğal kaynağı olan mermerler (Oniks) hiçbir yapısında kullanılmamakta, Üniversitesinin de adının aldığı ve kendi kültürü olan Ahilik, Caca bey, Bektaşilik felsefeleri hakkında bölüm yada kürsüsü bile olmayan şehirdir Kırşehir.

Zamanında sahip çıkmadıkları Neşet Ertaş’ın öldükten sonra, adının birkaç binaya koyulan ama, Neşet Ertaş’ında yaptığı “Abdal” ve “Bozlak” Müzikleri hakkında ne kültür merkezinde nede üniversitede bir enstitü kurulmayan şehirdir Kırşehir.

Yaptıkları Basın Anıtı ve bulunduğu caddenin adına hemşehrileri “Uğur Mumcu” adını koyamayanların şehridir Kırşehir.

Ne diyeyim gençlerinin yarısın bir an evvel şehirden bir imkân bulup kaçmak istediği, kalanları ise; polis ya da devlet memuru olmak için KPSS sınav kuyruklarında ömür çürüten Türkiye’nin en başarılı öğrencilerinin, başlamadan kaybettikleri şehridir Kırşehir.

2 thoughts on “Bozkırın Ortasındaki Terk Edenlerin Şehridir Kırşehir.

  1. Kalemine sağlık Orhan bir Kirsehir’liden daha kapsamlı daha detaylı ve yüzde yüz doğru etüt ederek anlatmışsin Tekrar teşekkür ederim hislerimize tercüman olmuşsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla