Dünya Turizm Örgütü’nden Rusya’nın üyeliğini askıya alma kararı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle Rusya’nın üyeliğini askıya aldı. Oylamadan önce Rusya, UNWTO’dan çekildiğini duyurdu.

İspanya merkezli Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) ilk Olağanüstü Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla Rusya’nın UNWTO üyeliği askıya alındı. 160 UNWTO üye devletin üçte ikisinden fazlası Rusya’nın üyeliğini askıya alma yönünde oy kullandı. Oylamadan önce de Rusya, UNWTO’dan çekildiğini duyurdu.

2008 yılında ülkesi Rusya tarafından işgal edilen Gürcistan asıllı UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, oylamanın ardından sosyal medya hesabından, “UNWTO üyeleri seslerini duyurdular ve Rusya’nın UNWTO üyeliğini askıya alma kararı aldılar. Mesaj açık: Eylemlerin her zaman sonuçları olacaktır. Barış temel bir insani haktır. Herkes için güvence altındadır. İstisnasızdır” şeklinde açıklamada bulundu.

İspanya Turizm Bakanı Reyes Maroto, Rusya’nın işgalinin Birleşmiş Milletler’in (BM) kuruluş ilkelerini ve turizmin temsil ettiği barış, refah ve evrensel saygı gibi değerleri baltaladığını belirtti. İspanya’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın Ukrayna politikasında değişiklik olması durumunda askıya alma kararının kaldırılabileceği belirtildi. Bir sonraki UNWTO toplantısı 2023’te yapılacak.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, UNWTO kararının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, turizmi geliştirmek için teknik destek sağlayan UNWTO’dan ayrılma kararının Rusya’daki turizm sektörünü etkilemeyeceğini belirterek, “Turizm sektörü, özellikle iç turizm gelişimini sürdürecek. Turizme yönelik dış yönler de açık” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla