Cem Polatoğlu seyahat acentaları kanun taslağını anlattı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) önceki dönem başkan ve yöneticileri  ve  bazı seyahat acenteleri  ile Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Sektör temsilcileriyle gerçekleştirilen toplantıda TÜRSAB yasasının detayları konuşuldu. Sektörün deneyimli isimlerinden Cem Polatoğlu toplantıdan aldığı notları Haber Aero’daki yazısında paylaştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yeni TÜRSAB yasa tasarısının detaylarını anlattığı AKM’de gerçekleşen toplantıya, bakan danışmanı Bedirhan Bayka, eski başkanlar Talha Çamaş ve Başaran Ulusoy ile birlikte Cem Polatoğlu, Bülent Katkat, Nurdan Üstman, İbrahim Canatan, Ali Bilir, Hasan Erdem, Tamer Çiçek, Ali Onaran, Onur Sabırlıoğlu, İbrahim Kalay, Hakkı Yüksel, Diayeddin Şahin katıldı.

AKM’de gerçekleşen buluşmada Bakan Ersoy, yeni kanun taslağının sunumunu yaptı. Daha sonra ise tek tek sektör temsilcilerinin yeni kanun taslağı hakkında görüşlerini aldı.

Toplantının ardından Cem Polatoğlu, Haber Aero’daki yazısında toplantıda konuşulanlar hakkında detaylı bilgiler verdi. Korkulduğu gibi TÜRSAB’ın kapatılmayacağını belirten Polatoğlu, toplantıda “TÜRSAB sadece “SEYAHAT yani TATİL” organize edenlerin birliği olmalı” görüşünü dile getirdiğini belirtti.

Polatoğlu kanunda öne çıkan değişikliklerle ilgili ise şunları söyledi;

* 4 ihtisas birliği kurulacak. Bunlar Bilet satış acentaları, Tur Operatörleri, Hac Umre acentaları ve Sağlık Turizmi yapan acentalar. Sayıları 1000’i bulan her oluşum yeni bir birlik kurabilecek.

* Bir acenta sadece bir birliğe üye olabilecek. Bu da diğer birliklere üye olanların TÜRSAB’dan ayrılacakları anlamına geliyor.

* Rent A Car, Transfer firmalarının da TÜRSAB’a üyelik şartları kalkıyor ama onlar da bir birlik altında toplanmak isteniyor.

* TÜRSAB veya Birliklere üye olmak 350.000 TL. Bunun yarısı birliğe yarısı bakanlığa. Aidat ise o yarımın %2,5 kısmı. Yani 4.375 TL.

* Bakanlığa verilen 7.000 TL’lık teminatlar iade edilecek.

* Denetimler yine Bakanlık ve Birlik tarafında yapılacak.

* Birlikler;  şirket. vakıf vs. kuramayacak. İşi neyse onu yapacak.

*  Yeni yasada Seyahat Acentacılığı bir “Meslek” olarak tanımlanacak.

* Otobüslerde PLAKA ve REHBER bulundurma zorunluluğu sona erecek.

* Seçimler her 3 senede bir ama 36 bölgede Yüksek Seçim Kurulu ve hakemler nezdinde yapılacak.

*   Büyük Tur Operatörleri büyük teminatlar verecek. Diğer acentalar kendi turlarını yapmaya devam edecekler. Ancak ilan verip alt acenta bulunduramayacaklar.

* Türkler için Türkiye’de Türkçe anlatacak bir rehberin illa yabancı dilden de kokart alması gerekmeyecek.

Cem Polatoğlu’nun toplantı hakkında detaylı bilgiler verdiği yazısının tamamını okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak: haber.aero

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla