Hava İş açıkladı: THY çalışanlarının ücret artışında revizyon yapılacak

Türk Hava Yolları çalışanlarının yetkili sendikası Hava İş, THY ile yürütülen görüşmeler sonrasında elde edilen kazanımları açıkladı.

Yüzde 20.77 oranında zam oranının yüzde 41’e çıkarıldığını belirten Hava İş, başta ücret artış revizyonu olmak üzere  elde edilen diğer kazanımlarla ilgili bir açıklama yaptı.

Hava İş açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Değerli Üyelerimiz;

11.07.2023 tarihinde sizlere duyurmuş olduğumuz üzere THY A.O. Yöneticileri ile 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 2. Yıl 2. 6 Ay zam oranlarında revizyon yapılmıştır.

Bununla beraber sizlere de daha önceden duyurduğumuz üzere yürüttüğümüz görüşmeler neticesinde zam oranlarına ek olarak aşağıdaki maddelerde de iyileştirme sağlanmıştır:
Madde 72 Evlenme Yardımı, Madde 73 Sosyal Yardım, Madde 76 Doğum Yardımı, Madde 78 Ölüm Yardımı, Madde 79 İş Kazası Maluliyet ve Ölüm maddelerinde %41 artış,

Madde 104 Tazminatlar ve Primler başlığı altında yer alan; İş Güvenliği Uzmanı Primi, Dispeçer Primi, Uçuşa Elverişlilik Gözden Geçirme Personeli Primi, Kabin Amirliği Primi, Başkontrolörlük Primi, Loadmaster Primi, Loadmaster Öğretmenlik Primi kalemlerine %41 artış,

Süt İzinli uçucu personelin süt izni uygulamasının (3. yıl yatı planlanması şartıyla) 01.01.2024’ten itibaren 2 yıldan 3 yıla çıkarılması,
Kabin Memuru Skalasında G-L kademelerinde görev yapan kabin memuru üyelerimizin Kredili Uçuş Saatlerinin 35 saatten 40 saate çıkarılması,

Ocak ayında imzalamış olduğumuz 01.01.2000 tarihinden önce part-time memur olarak işe alınıp kadro karşılığı sözleşmeli personel statüsüne geçirilen ve fiilen çalışmakta olan personele iş uçuş tazminatlarında 1 kademe kıdem cetvellerinde 1 kıdem basamağı verilmesi kararlaştırılmıştı. Son yapılan tadil ile 01.01.2000’den önce olan işe giriş şartı 01.01.2002 olacak şekilde revize edilmiştir.
Başta ücret artış revizyonu olmak üzere saydığımız bu kazanımların tüm üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, birliğimizin daim olmasını diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla