İngiliz turistlere Türkiye için seyahat uyarısı

 Türkiye’ye bu yıl ciddi ölçüde talebin oluştuğu İngiltere, Türkiye’deki bazı şehirlere yönelik seyahat uyarısında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından İngilizler için yapılan açıklamada, İngiliz turistlerin Türkiye’de dikkatli olması gerektiği belirtildi. Bir milyondan fazla İngilizin Türkiye’ye tatile geleceğinin öngörüldüğü açıklamada, Suriye sınırının 10 kilometre yakınına ve Şırnak ve Hakkari şehirlerine gidilmemesi tavsiye edildi.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre hiçbir seyahatin güvenli geçeceğinin garanti edilemeyeceğine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’ye gidecekler de uygun seyahat sigortasını yaptırmalı”  ifadesiyle vatandaşlarını uyaran İngilizler geçmişte de benzer duyurular ile gündeme gelmişti.

İngiliz yetkililer, yerel medyaya açıklamalarda da bulundu. Independent’a konuşan yetkililer, “İngiliz vatandaşlarının güvenliği bizim ana konumuz. Her ülke ve bölge ile ilgili seyahat tavsiyelerini düzenli olarak gözden geçiriyoruz. Seyahat tavsiyeleri alanındaki terörizm konusundaki değişiklikler, terör tehdidinin şimdi daha çeşitli gruplardan gelebileceğini gözler önüne seriyor” dedi. Bu uyarıların tavsiye niteliğinde olduğunun da altı çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla