Orman yangınlarında 7’nci gün! Hala sönrülemeyen ormanlarımız var

Türkiye’yi saran yangınları 7’nci günde de söndürme çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar 119 yangın söndürülürken, birçok yangın hala devam ediyor. Muğla’nın Bodrum ilçesinde Gökpınar, Yukarı ve Aşağı Mazı mahalleleri ile Armutçuk mevkisinde devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları aralıksız sürüyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinde, gündüz saatlerinde kontrol altına alınan Güzelbağ Mahallesi’ndeki orman yangını tekrar başladı. Manavgat ilçesinde 7 gündür 12 farklı noktada çıkan yangınlardan Manavgat ve Gündoğmuş dışındaki yerler kontrol altına alındı. Yangının yaklaşması üzerine 2 bin 100 nüfuslu Gündoğmuş ilçesinin ise tahliyesine karar verildi. İlçedeki camilerden tahliye anonsları yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Gündoğmuş kent merkezine yaklaşmış olan yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmaları devam ettiğini bildirdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, son 7 günde 32 ilde 137 yangının kontrol altına alındığı, 6 ilde 13 yangının ise devam ettiğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 28 Temmuz’dan bugüne kadar 32 ilde çıkan 125 yangının 119’unun tamamen söndürüldüğünü ya da kontrol altına alındığını, 7 yangının ise devam ettiğini bildirdi.

Bakan Pakdemirli, “28 Temmuz-1 Ağustos arası çıkan yangınların bilançosu olarak; 125 yangın çıkmıştı, 119 yangın ya tamamen söndürüldü ya kontrol altına alındı. Şu anda devam eden 7 yangımız var. Devam eden yangınlarımız Antalya’yı biliyorsunuz, Manavgat ve Gündoğmuş yangınlarımız devam ediyor. Muğla’da Marmaris, Köyceğiz, Milas, Kavaklıdere ve Seydikemer yangınları devam ediyor. Yeni gelen bilgiye göre Seydikemer yangını soğutma çalışmaları başladı. Gün içinde Menteşe’de çıkan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. Tunceli Hozatlı’da bir yangın şu anda devam ediyor. Bugün itibarıyla Mersin Silifke, Antalya Gazipaşa, Antalya Kemer ve Muğla Bodrum yangınlarını kontrol altına aldık” dedi.

Bekir Pakdemirli yangınlarda son duruma ilişkin, “Son 7 günde, 31 ilde 129 yangını kontrol altına aldık. Antalya, Muğla, Isparta ve Denizli olmak üzere 4 ilde 9 yangınla mücadelemiz aralıksız devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla