“SORGUM” 6.000 yıllık tarım mahsulünü kaybedebiliriz.

Alkollü içecekler yapmak için kullanılan bir tahıl olan Sorgum, tarımsal uygulamalar nedeniyle yok olma tehdidi ile karşı karşıya. Ürün çeşitliliğini korumak ve büyümesini sağlamak için yeni uygulamaların biran önce hayata geçirilmesi beklenmekte.

Sorgum bicolor, hayvan yemi ve bira yapımında yaygın olarak kullanılan bir mahsuldür.

Hasat edilen mevcut sorgum türüne Sorgum bicolor adı verilir, ancak birkaç farklı sorgum türü vardır ve geçmişte zarar görmüş genleri birbirleri ile paylaşarak, introgresyon denilen bir süreçte birbirlerini kurtarmışlardır.

Sorgumun vahşi ataları, ekim sırasında zarar görmemiş genomları temsil eder. Sorgumun vahşi atalarını hasat etmesek de, onları canlı tutmak gerekmektedir, zira kendilerini çevrelerine introgresyon ile adapte edebilme yetenekleri, Sorgum bicolor’un iklim değişikliği tehditlerine karşı koymada çok önemli rol oynaktadır ve yeni ortamlara adapte olmalarını kolaylaştırmaktadır.

Warwick Üniversitesi’nde Yaşam Bilimleri Fakültesi’nden Profesör Robin Allaby,”Sogum bicolor, dünyanın beşinci en önemli tahıl ürünü ve kurak bölgelerdeki en önemli üründür. Hayvan yemi ve bira için kullanılır ve özellikle Kuzeydoğu Afrika için büyük bir ekonomik kaynaktır” diyor.

Eğer Sorgum’un atalarını kurtaramazsak ve bu genleri Sorghum bicolor’un genomik hasarını onarmasına yardımcı olmak için kullanamazsak, mahsulü daha fazla zarara maruz bırakma riski ile karşı karşı karşıya kalabiliriz. Bu daha az hayvan yemi, yiyecek ve potansiyel olarak ticarette büyük zararlar anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla