CHP’li Torun’dan konaklama vergisi için yasa teklifi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), belediyelerin gelirlerini artırmak için bir yasa tasarısı sundu. Yasa teklifi kapsamında ayrıca “Konaklama Vergisinin belediyeler tarafından tahsil edilmesi” önerisi de vardı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin mali yapılarını güçlendirmek için hazırladıkları 8 maddelik yasa tasarısını Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduklarını belirtti. Yasa teklifi kapsamında ayrıca Konaklama Vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesi önerisi de vardı.

CHP Milletvekili Burhanettin Bulut ile basın toplantısı düzenleyen Seyit Torun, tasarı hakkında bilgi verdi. Torun, “6802 Sayılı Harcama Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı”nı Meclis Başkanlığı’na sunduklarını belirterek, belediyelerin en önemli gelir kaynağı olan genel bütçe payının, belediyelerin en önemli gelir kaynağı olan genel bütçeden aldığı payın 2012’den beri değişmediğini ve bu iktidar döneminde öz gelirlerinin yüzde 55’ten yüzde 40’a düştüğünü söyledi.

Tasarıyı AKP ve MHP’ye gönderdiklerini ancak henüz bir yanıt alamadıklarını belirten Seyit Torun, teklifte yerel yönetimlerin genel bütçe vergi gelirlerinden paylarını artırmayı ve öz gelirlerini artırmayı önerdiğini belirtti.

Seyit Torun, teklifle ilgili şu bilgileri verdi:

  • Yerel yönetimlerin 2012’den bu yana değişmeyen genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay oranlarının yüzde 50 artırılmasını öneriyoruz.
  • Ayrıca, belediyelere genel bütçeden ayrılan paylara bazı ÖTV gelirleri dahil değildir. Merkezi yönetim bu gelirlerin tamamını kendi bütçesine almaktadır. Bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi de kanun teklifimizde öneriyoruz.
  • Belediyelerin, gelir açısından merkezi yönetime mahkum olmaması için öz gelirlerinin artırılması şarttır. Bu kapsamda, belediyeleri ilgilendiren bazı vergilerin belediyeler tarafından toplanmasını gerekli görüyoruz.
  • Kanun teklifimizde; Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 20’sinin belediyelere ayrılmasını ve Konaklama Vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesini öneriyoruz.
  • Kanun teklifimizde, belediyelerin Kalkınma Ajansları’na pay ödeme mecburiyetini de ortadan kaldırıyoruz.
  • Belediyelerin kullandığı akaryakıttan KDV-ÖTV alınmamasını, elektrikte “ticarethane” ayıbına son verilerek avantajlı bir tarifeye geçilmesini öneriyoruz.
  • Bununla birlikte elektrik ve doğal gaz kullanımında da KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesini talep ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Araç çubuğuna atla